Poznań, Polska

Administracja publiczna
(kierunek: Administracja)

I stopnia licencjackie
Spis treści
Administracja publiczna studies

⇑Administracja publiczna na Uniwersytecie WSB Merito w Poznaniu

Język wykładowy: polski
Grupa kierunków: ekonomiczne, administracyjne
System studiów: nie­sta­cjo­nar­ne
Opis na stronie Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu:
www.merito.pl/poznan/studia-i-szkolenia/studia-i-stopnia/administracja

⇑Test. Odpowiedz na pytania i sprawdź czy Administracja publiczna to kierunek dla Ciebie!

Administracja publiczna test

Odpowiedz na wszystkie pytania i sprawdź, czy kierunek Administracja publiczna jest dla Ciebie!

1. Czy interesuje Cię funkcjonowanie administracji państwowej oraz systemów publicznych?

2. Czy fascynuje Cię analiza polityki publicznej i sposobów jej wdrażania?

3. Czy widzisz siebie pracującym w strukturach administracji publicznej lub samorządowej?

4. Czy interesuje Cię projektowanie i wdrażanie strategii rozwoju regionów oraz polityki publicznej?

5. Czy pasjonuje Cię praca nad poprawą jakości życia obywateli poprzez efektywną administrację?

6. Czy interesuje Cię analiza przepisów prawnych i regulacji dotyczących sektora publicznego?

7. Czy widzisz siebie jako lidera w projektach rozwoju publicznego lub reform administracyjnych?

8. Czy interesuje Cię współpraca międzysektorowa, np. pomiędzy administracją publiczną a organizacjami pozarządowymi?

9. Czy widzisz siebie pracującym w administracji publicznej, gdzie ważna jest etyka i transparentność działań?

10. Co najbardziej przyciąga Cię do kierunku Administracja publiczna?

Opis na stronie Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu:
www.merito.pl/poznan/studia-i-szkolenia/studia-i-stopnia/administracja

⇑Przykłady zawodów

kierownik-osrodka-pomocy-rodzinie
Rodzina traci mieszkanie po pożarze, starsza pani nie radzi sobie sama po wyjściu ze szpitala, matka trojga dzieci szuka schronienia przed przemocą. Każda z tych spraw prędzej czy później trafia do ośrodka pomocy w gminie lub mieście. Pracownicy socjalni działają na pierwszej linii, a kierownik ośrodka pomocy rodzinie dba o to, by cała instytucja działała sprawnie: miała ludzi, pieniądze, procedury i partnerów. To stanowisko dla osób, które łączą wrażliwość na ludzkie problemy z umiejętnością zarządzania i dobrą znajomością przepisów.
kontroler-panstwowy
Czy nowa obwodnica kosztowała tyle, ile zakładano? Czy szpitale rozsądnie wydają pieniądze? Czy program wsparcia naprawdę trafia do tych, którzy go potrzebują? Odpowiedzi szuka kontroler państwowy – pracownik najwyższego organu kontroli państwowej, który w imieniu obywateli sprawdza, jak instytucje publiczne gospodarują pieniędzmi i wykonują swoje zadania. To zawód dla osób dociekliwych, dokładnych i odpornych na presję, które lubią dochodzić do sedna sprawy i potrafią opisać je jasnym, konkretnym językiem.
kontroler-rozliczen-podatkowych
Mieszkańcy płacą podatek od nieruchomości, rolnicy podatek rolny, a firmy transportowe podatek od swoich ciężarówek. Ktoś musi sprawdzić, czy każda z tych wpłat dotarła, trafiła na właściwe konto i wpłynęła w terminie – a jeśli nie, policzyć odsetki i upomnieć dłużnika. Tym właśnie zajmuje się kontroler rozliczeń podatkowych. To praca dla osób dokładnych, które lubią porządek w liczbach, rozumieją przepisy i potrafią spokojnie rozmawiać z ludźmi, gdy chodzi o ich pieniądze. Bez niej budżet gminy czy państwa szybko straciłby rachunek.
specjalista-administracji-publicznej
Wniosek o dopłatę do wymiany pieca, skarga na hałas z budowy za oknem, pytanie przedsiębiorcy o zezwolenie, projekt uchwały na najbliższą sesję rady – wszystko to trafia na biurka urzędników, zanim stanie się decyzją, przelewem albo nowym przepisem lokalnym. Specjalista administracji publicznej pracuje w urzędzie gminy, starostwie, urzędzie wojewódzkim czy ministerstwie i sprawia, że państwo działa w praktyce: rozpatruje sprawy mieszkańców, przygotowuje rozstrzygnięcia, pisze analizy i plany. To praca z prawem, ale przede wszystkim z ludźmi i ich codziennymi sprawami.
specjalista-do-spraw-zamowien-publicznych
Szpital potrzebuje nowego tomografu, gmina – remontu szkoły, a uczelnia – laptopów dla pracowni. Instytucja publiczna nie może po prostu pójść do sklepu i wybrać, co jej się podoba. Musi przeprowadzić postępowanie, w którym każda firma ma równe szanse, a wybór najlepszej oferty da się uzasadnić. Nad tym czuwa specjalista do spraw zamówień publicznych. Wybiera tryb postępowania, przygotowuje dokumenty, odpowiada na pytania wykonawców, pracuje w komisji oceniającej oferty i pilnuje, by wszystko odbyło się zgodnie z prawem – także wtedy, gdy przegrana firma się odwoła.
specjalista-do-spraw-zarzadzania-w-oswiacie
Za każdym planem lekcji, który uczeń dostaje na początku roku, stoją dziesiątki decyzji: ilu nauczycieli zatrudnić, jak podzielić sale, skąd wziąć pieniądze na nową pracownię i co zrobić, gdy wyniki egzaminów nagle spadną. Ktoś musi to wszystko spiąć w całość. Specjalista do spraw zarządzania w oświacie łączy wiedzę pedagogiczną z umiejętnościami menedżera – planuje pracę szkoły lub przedszkola, pilnuje zgodności z prawem oświatowym, analizuje wyniki uczniów i dba, by placówka miała dobrą opinię w okolicy. Najczęściej jest dyrektorem albo jego zastępcą.
specjalista-polityki-spolecznej
Dlaczego z jednego powiatu młodzi wyjeżdżają, a w sąsiednim zostają? Ile miejsc w żłobkach potrzeba na nowym osiedlu i jak pomóc seniorom, którzy mieszkają zupełnie sami? Na takie pytania szuka odpowiedzi specjalista polityki społecznej. Bada warunki życia ludzi – dochody, mieszkania, zdrowie, edukację, bezrobocie – i na tej podstawie podpowiada władzom, jakie działania mają sens, a które tylko pochłaniają pieniądze. To praca dla kogoś, kto lubi liczby, ale jeszcze bardziej interesują go ludzie, którzy się za nimi kryją.
wyzszy-urzednik-panstwowy
Kiedy w wiadomościach pada informacja, że rząd przyjął nowy program albo projekt ustawy, rzadko mówi się o ludziach, którzy przez wiele miesięcy go przygotowywali. Wyższy urzędnik państwowy – dyrektor departamentu w ministerstwie, dyrektor generalny urzędu, szef urzędu centralnego czy jego zastępca – przekłada decyzje polityczne na konkretne przepisy, budżety i procedury. Kieruje zespołem specjalistów, uzgadnia stanowiska z innymi resortami, występuje przed komisjami parlamentarnymi. To praca dla osób, które chcą rozumieć, jak działa państwo, i mieć wpływ na sprawy milionów ludzi.
wyzszy-urzednik-samorzadowy
Ktoś musi dopilnować, żeby szkoły dostały pieniądze na ogrzewanie, przetarg na remont mostu przeszedł bez błędów, a mieszkaniec, który złożył wniosek, dostał odpowiedź na czas. W gminie, powiecie i województwie robią to wyżsi urzędnicy samorządowi: sekretarz, skarbnik, naczelnicy wydziałów i dyrektorzy departamentów. To oni przekładają uchwały rady i decyzje wójta, burmistrza czy marszałka na codzienną pracę urzędu. Kierują zespołami, pilnują budżetu i przepisów, a efekty swojej pracy widzą na ulicach własnego miasta.
Opis na stronie Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu:
www.merito.pl/poznan/studia-i-szkolenia/studia-i-stopnia/administracja

⇑Definicje i cytaty

Administracja
Administracja (łac. administrare – być pomocnym, obsługiwać, zarządzać, ministrare – służyć) – działalność organizatorska realizowana przy pomocy aparatu urzędniczego, obejmująca zakres spraw o charakterze publicznym, regulowana przez ogólne normy prawne. W innym ujęciu może także oznaczać zarządzanie jakimikolwiek sprawami, własnymi (np. gospodarstwem domowym) lub cudzymi (np. czyimś przedsiębiorstwem).
Administracja publiczna
Administracja publiczna jest przedmiotem zainteresowania wielu nauk i może być rozpatrywana z różnych punktów widzenia, co wiąże się z rozległością przedmiotu badań.
Opis na stronie Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu:
www.merito.pl/poznan/studia-i-szkolenia/studia-i-stopnia/administracja

Kontakt:

al. Powstańców Wielkopolskich 5
61-895 Poznań

Wiadomości:

Wydarzenia
Polityka Prywatności