studialicencjackie.info
Lublin, Polska

Fizyka teoretyczna i astrofizyka

I stopnia licencjackie
Spis treści
Fizyka teoretyczna i astrofizyka

Fizyka teoretyczna i astrofizyka na UMCS

Kierunek: Fizyka
Język wykładowy: polski
Grupa kierunków: fizyczne, środowisko
System studiów: sta­cjo­nar­ne

Test: sprawdź czy Fizyka teoretyczna i astrofizyka to studia dla Ciebie!

Fizyka teoretyczna i astrofizykav

Sprawdź, czy Fizyka Teoretyczna i Astrofizyka to Twoja pasja!

1. Jak bardzo fascynują Cię abstrakcyjne modele matematyczne opisujące Wszechświat?

2. W jakim stopniu interesuje Cię badanie czarnych dziur i grawitacji kwantowej?

3. Czy potrafisz efektywnie korzystać z zaawansowanych narzędzi symulacyjnych (np. Mathematica, C++)?

4. Jak oceniasz swoje umiejętności rozwiązywania równań różniczkowych?

5. Czy czerpiesz satysfakcję z analizowania obserwacji astronomicznych?

6. Jak radzisz sobie z abstrakcyjnymi koncepcjami, jak teoria strun?

7. Czy potrafisz pracować nad długotrwałymi projektami badawczymi?

8. Na ile cenisz interdyscyplinarną współpracę z matematykami i informatykami?

9. Czy chętnie śledzisz najnowsze publikacje naukowe w dziedzinie astrofizyki?

10. Jak silna jest Twoja motywacja do prowadzenia prac teoretycznych nad kosmologią?

Przykłady zawodów

Zajmuje się badaniem teoretycznym i doświadczalnym właściwości materii, zjawiskami w niej zachodzącymi, ustalaniem praw, którym te zjawiska podlegają, tworzeniem teorii ogólnych, z których jako szczególne przypadki wynikają teorie pozwalające opisywać, przewidywać i badać nowe zjawiska; wykorzystuje wiedzę fizyczną w nauce, technice, medycynie i innych dziedzinach.
Prowadzi zajęcia dydaktyczne z zakresu nauk fizycznych na poziomie wyższym na różnych rodzajach studiów, przygotowuje książki i skrypty do prowadzonych wykładów i ćwiczeń; wykonuje badania teoretyczne lub doświadczalne w swojej specjalności: w ramach astronomii, biofizyki i poszczególnych dziedzinach fizyki; opracowuje teorie, koncepcje, metody badań i działań; w zależności od posiadanego stopnia naukowego sprawuje opiekę nad studentami lub rozwojem naukowym młodszych stopniem pracowników; uczestniczy w organizacji kształcenia i badań naukowych; bierze udział w życiu naukowym uczelni, organizacji i towarzystw naukowych.

Definicje i cytaty

Astrofizyka
Astrofizyka – dziedzina nauki leżąca na pograniczu fizyki i astronomii, zajmująca się badaniem procesów fizycznych w skali astronomicznej oraz budową i prawami rządzącymi obiektami astronomicznymi. Tematem badań astrofizyki są procesy fizyczne we Wszechświecie dotyczące takich obiektów jak gwiazdy, galaktyki, materia międzygwiezdna oraz ich wzajemne oddziaływanie.
Fizyka
Fizyka (z stgr. φύσις, physis – „natura”) – nauka przyrodnicza zajmująca się badaniem najbardziej fundamentalnych i uniwersalnych właściwości oraz przemian materii i energii, a także oddziaływań między nimi. Do opisu zjawisk fizycznych fizycy używają wielkości fizycznych, wyrażonych za pomocą pojęć matematycznych, takich jak liczba, wektor, tensor. Tworząc hipotezy i teorie fizyki, budują relacje pomiędzy wielkościami fizycznymi.
Fizyka teoretyczna
Fizyka teoretyczna – sposób uprawiania fizyki polegający na matematycznym opisie praw przyrody, tworzeniu i rozwijaniu teorii, z których wnioski mogą być sprawdzone doświadczalnie. Przykładem jest fizyka matematyczna opisująca zjawiska i teorie fizyczne korzystając z rozwiniętej aksjomatyki matematycznej i obiektów zdefiniowanych w podobny sposób, jak np. rozmaitości.
Fizyka
W latach 60. w fizyce niewiele się działo. W biologii – przeciwnie. Często odwiedzałem zatem biologów, patrzyłem co robią, z czasem zacząłem im pomagać. Zorientowałem się, że sprawia mi to ogromną przyjemność. No i zostałem biologiem.
Autor: Walter Gilbert, Bo w nauce ważna jest elegancja, wyborcza.pl, 21 czerwca 2007
Fizyka
Astronomia zrodziła się z przesądów, elokwencja z ambicji, nienawiści, fałszu i pochlebstwa, geometria z chciwości, fizyka z próżnej ciekawości, nawet filozofia moralna z ludzkiej pychy. Tak więc sztuki i nauki zawdzięczają swoje powstanie naszym wadom.
Autor: Jean-Jacques Rousseau
Fizyka
Fizyka jest fundamentem wszystkich nauk przyrodniczych i technicznych. Przestańmy mówić o praktycznych „zastosowaniach” fizyki. Fizyka bowiem nie „znajduje” zastosowania w technice, fizyka s t w o r z y ł a technikę, jest jej źródłem i istotą. I fizyka ciągle tworzy nowe techniki.
Autor: Arkadiusz Piekara, Nayiaśnieyszemu y Naypotężnieyszemu Panu czyli o Nauki Horyzontach Dalekich

Kontakt:

pl. Marii Skłodowskiej-Curie 5
20-031 Lublin
Biuro Rekrutacji:
tel. +48 (81) 537 58 70,
+48 (81) 537 58 80


Polityka Prywatności