studialicencjackie.info

Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych

Opis kierunku studiów Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych
poziom: studia licencjackie I stopnia
semestry: min. 6
ECTS: min. 180

Absolwent potrafi - przykładowe umiejętności:
  • Absolwent powinien posiadać wiedzę oraz umiejętności wykwalifikowanego plastyka - twórcy w zakresie sztuk plastycznych oraz uczestnika i animatora kultury współczesnej.
  • Powinien być przygotowany do realizacji i upowszechniania różnorodnych postaci przekazów wizualnych i medialnych dla celów artystycznych, poznawczych, edukacyjnych i użytkowych.
  • Absolwent powinien być przygotowany do podjęcia twórczej pracy zawodowej w: ośrodkach i instytucjach kultury, sztuki i edukacji pozaszkolnej; mass-mediach; strukturach promocyjnych i reklamowych oraz szkolnictwie - po ukończeniu specjalności nauczycielskiej (zgodnie ze standardami kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela).
  • Absolwent powinien znać język obcy na poziomie B2.
  • Absolwent powinien być przygotowany do podjęcia studiów II stopnia.

Lista kierunków na uczelniach:

Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych - studia licencjackie


Przykładowe tematy:

Historia sztuki

Treści kształcenia: Etapy rozwoju sztuki, stylów i dzieł. Twórcy sztuki od czasów prehistorycznych po czasy współczesne w powiązaniu z faktami i doktrynami historycznymi. Sztuka nowoczesna. Elementy sztuki aktualnej. Konteksty kulturowe, religijne, społeczne i polityczne sztuki. Uwarunkowania pozaartystyczne sztuki. Teorie formy plastycznej.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: rozumienia historii sztuki w kontekście historycznym; odbioru i analizy dzieł sztuki jako tekstów kultury; analizy struktury i jakości formalnej dzieła sztuki.

Antroposfera i ikonosfera

Treści kształcenia: Antroposfera - elementy antropologii kulturowej, estetyki i socjologii kultury. Ikonosfera - elementy wiedzy o otoczeniu wizualnym człowieka oraz o sztukach wizualnych i audiowizualnych.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: rozumienia zagadnień z obszaru antropologii kulturowej, estetyki i socjologii kultury; rozumienia zagadnień z obszaru ikonosfery, sztuki mediów i kultury medialnej; rozumienia zagadnień z obszaru komunikacji medialnej; krytycznego odbioru kultury współczesnej; wykorzystywania współczesnych metod przekazu audiowizualnego.

Percepcja wizualna i twórczość artystyczna

Treści kształcenia: Psychologia percepcji wizualnej i audiowizualnej. Twórczość a działania interaktywne. Psychologia reklamy. Postawy kreatywne w działaniach artystyczno-edukacyjnych.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: rozumienia roli psychologii w twórczości artystycznej; wykorzystywania wiedzy o mechanizmach percepcji przekazów wizualnych i audiowizualnych w działaniach artystyczno-edukacyjnych.

Upowszechnianie, animacja i promocja kultury wizualnej

Treści kształcenia: Rola animacji i promocji kultury wizualnej w mediach - oddziaływanie socjologiczne, edukacyjne i psychologiczne. Upowszechnianie sztuki współczesnej. Techniki prezentacji oraz dokumentacji sztuki współczesnej. Rynek sztuki. Informowanie o dziełach sztuki i zdarzeniach artystycznych. Współpraca z mass-mediami. Promocja i reklama w upowszechnianiu kultury. Polityka państwa i Unii Europejskiej w zakresie upowszechniania kultury - instytucje oraz struktury krajowe i unijne. Elementy prawa autorskiego.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: rozumienia i stosowania metod upowszechniania, animacji i promocji sztuk wizualnych i medialnych; rozumienia zasad funkcjonowania marketingu w sztuce i kulturze; rozumienia zasad funkcjonowania rynku sztuki; rozumienia roli mass-mediów w promowaniu kultury; korzystania z prawa autorskiego.

Rysunek

Treści kształcenia: Studyjne ujmowanie obserwowanej i analizowanej rzeczywistości - jej interpretacja i przetwarzanie twórcze.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: wykorzystywania technik rysunkowych jako podstawowego zapisu zamysłu twórczego i zastanej sytuacji; stosowania klasycznych i niekonwencjonalnych technik rysunkowych.

Malarstwo

Treści kształcenia: Tworzenie obrazu malarskiego w oparciu o podstawowe wartości formalne. Klasyczne i niekonwencjonalne techniki malarskie.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: wykorzystywania różnych technik malarskich do tworzenia obrazów; kształtowania relacji między wyrażanymi treściami a użytymi środkami formalnymi w malarstwie.

Grafika

Treści kształcenia: Tworzenie grafiki w oparciu o podstawowe wartości formalne. Klasyczne i niekonwencjonalne techniki graficzne.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: wykorzystywania różnych technik graficznych do tworzenia grafik; kształtowania relacji między wyrażanymi treściami a użytymi środkami formalnymi w grafice.

Rzeźba

Treści kształcenia: Kompozycje rzeźbiarskie oparte na podstawowych wartościach formalnych. Obiekty i działania przestrzenne. Klasyczne i niekonwencjonalne techniki i materiały rzeźbiarskie.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: tworzenia kompozycji rzeźbiarskich w różnych technikach; kształtowania i wykorzystywania związków między wyrażanymi treściami a użytymi środkami formalnymi w rzeźbie.

Struktury wizualne

Treści kształcenia: Elementy kompozycji plastycznej. Elementy budowy struktur wizualnych płaskich i przestrzennych. Właściwości plastyczne różnych materiałów i tworzyw.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: tworzenia kompozycji plastycznych oraz prostych i złożonych struktur wizualnych; kreowania struktur wizualnych i ich wykorzystywania w innych obszarach twórczości plastycznej.

Intermedia

Treści kształcenia: Organizacja przestrzeni zamkniętej i otwartej. Łączenie realnej przestrzeni trójwymiarowej z przestrzenią wirtualną. Intermedialne działania wizualne i audiowizualne realizowane w powiązaniu ze sztuką, nauką i techniką.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: kreowania przestrzeni wizualnej; przygotowywania intermedialnych przekazów wizualnych i audiowizualnych.

Projektowanie graficzne

Treści kształcenia: Elementy projektowania graficznego - identyfikacja wizualna, grafika edytorska, przestrzenne rozwiązania projektowe. Klasyczne techniki projektowania graficznego. Graficzne programy komputerowe.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: wykonywania projektów graficznych; stosowania klasycznych i komputerowych technik projektowania graficznego.

Fotografia

Treści kształcenia: Fotografia czarno-biała i barwna. Analogowe i cyfrowe narzędzia fotograficzne. Technologie fotograficzne. Fotografia artystyczna i użytkowa.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: posługiwania się sprzętem i technikami fotograficznymi; wykonywania fotografii korzystając z narzędzi i technik analogowych oraz cyfrowych.

Multimedia

Treści kształcenia: Struktura prezentacji multimedialnych. Analogowe i cyfrowe techniki audio i wideo. Łączenie obrazu z dźwiękiem. Kreowanie przestrzeni wirtualnej. Interaktywne prezentacje internetowe i multimedialne. Programy komputerowe do cyfrowej obróbki materiałów audiowizualnych i multimedialnych.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: przygotowywania materiałów multimedialnych korzystając z narzędzi i technologii analogowych lub cyfrowych.


Polityka Prywatności