

Absolwent kierunku: Absolwent studiów na kierunku bezpieczeństwo narodowe posiada ogólną wiedzę interdyscyplinarną z zakresu nauk społecznych. W kompetentny sposób potrafi ją wykorzystać w pracy zawodowej, analizując i stosując zasady prawne oraz procedury bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego. Potrafi kierować procesami bezpieczeństwa w administracji państwowej i samorządowej. Absolwent zna i rozumie istotę bezpieczeństwa oraz jego uwarunkowania zarówno w skali globalnej, narodowej, regionalnej, jak i lokalnej.
Dysponuje wiedzą oraz podstawowymi umiejętnościami w zakresie administrowania bezpieczeństwem obywateli, podmiotów gospodarczych oraz w zespołach reagowania kryzysowego. Zna zasady funkcjonowania podmiotów bezpieczeństwa, umie rozwiązywać problemy zawodowe, gromadzić, przetwarzać oraz udostępniać informacje z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informacyjnych. Absolwent kierunku zna język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy a także umie posługiwać się językiem specjalistycznym, zawodowym.
Przedmioty kształcenia podstawowego, to między innymi:
Przedmioty kierunkowe, to między innymi:

Bezpieczeństwo narodowe w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu (WSBezp) to studia licencjackie pierwszego stopnia, stacjonarne (zajęcia od poniedziałku do piątku) lub niestacjonarne (w soboty i niedziele, średnio co 2 tygodnie). To kierunek dla Ciebie, jeśli jesteś odpowiedzialny i ciekawy świata, interesujesz się bezpieczeństwem w szerokim rozumieniu i chcesz zdobywać wiedzę praktyczną.
Studia mają charakter interdyscyplinarny, dlatego przygotowują do pracy na wielu płaszczyznach zawodowych. Bezpieczeństwo narodowe rozumiesz tu szeroko – jako potrzebę społeczeństwa zorganizowanego w państwo, związaną z dobrobytem ekonomicznym i autonomią społeczną. Przedmioty podstawowe i kierunkowe to między innymi wiedza o państwie i prawie, prawne podstawy bezpieczeństwa, system bezpieczeństwa narodowego, zarządzanie bezpieczeństwem państwa, międzynarodowe stosunki polityczne oraz logistyka w sytuacjach kryzysowych. Przedmioty dopasowujesz do tematyki wybranej specjalności.
Specjalności na tym kierunku w Poznaniu to:
Zajęcia prowadzą praktycy w obszarze bezpieczeństwa, a kształcenie odbywa się nie tylko w salach wykładowych, ale też w siedzibach firm, jednostek wojskowych i centrach zarządzania kryzysowego – dzięki współpracy uczelni z partnerami.
Po studiach możesz szukać pracy w strukturach służb państwowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, takich jak Policja, Straż Pożarna i Wojsko Polskie. Otwierają się też drzwi do jednostek administracji publicznej, organizacji zajmujących się bezpieczeństwem obywateli i podmiotów gospodarczych, prywatnych firm z branży bezpieczeństwa oraz agencji detektywistycznych.
Stan na rekrutację 2026/27, na podstawie stron kierunku na wsb.net.pl.


| liczba absolwentów | |
|---|---|
| rok 2014 | 370 |
| rok 2015 | 425 |
| rok 2016 | 479 |
| rok 2017 | 347 |
| rok 2018 | 237 |
| rok 2019 | 214 |
| rok 2020 | 212 |
| rok 2021 | 105 |
| rok 2022 | 92 |
| rok 2023 | 76 |
| rok 2024 | 88 |
| % absolwentów | |
|---|---|
| absolwenci z roku 2014 | |
| absolwenci z roku 2015 | 51,4% |
| absolwenci z roku 2016 | 64,3% |
| absolwenci z roku 2017 | 64,7% |
| absolwenci z roku 2018 | 68,5% |
| absolwenci z roku 2019 | 57,9% |
| absolwenci z roku 2020 | 62,7% |
| absolwenci z roku 2021 | 65,2% |
| absolwenci z roku 2022 | 60,0% |
| absolwenci z roku 2023 | 63,2% |
| absolwenci z roku 2024 | 58,3% |
| podjęli studia II stopnia | ukończyli studia II stopnia | |
|---|---|---|
| absolwenci z roku 2014 | ||
| absolwenci z roku 2015 | 34,5% | |
| absolwenci z roku 2016 | 50,0% | |
| absolwenci z roku 2017 | 49,9% | |
| absolwenci z roku 2018 | 54,7% | |
| absolwenci z roku 2019 | 42,5% | |
| absolwenci z roku 2020 | 50,2% | |
| absolwenci z roku 2021 | 51,7% | |
| absolwenci z roku 2022 | 40,3% | |
| absolwenci z roku 2023 | 39,8% | |
| absolwenci z roku 2024 | 0,0% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 2,7% | 2,8% | 0,9% | 1,3% | 3,3% | 2,4% | 2,3% | 3,7% | 4,1% | 2,8% | 6,0% |
| w II roku | 1,3% | 0,8% | 2,1% | 1,0% | 2,5% | 2,2% | 2,3% | 3,4% | 5,1% | 2,7% | |
| w III roku | 2,0% | 2,2% | 1,2% | 2,8% | 5,3% | 3,1% | 3,2% | 4,1% | 2,1% | ||
| w IV roku | 2,6% | 1,4% | 2,6% | 3,2% | 3,5% | 3,9% | 1,9% | 2,2% | |||
| w V roku | 1,9% | 1,4% | 2,0% | 2,0% | 3,3% | 1,4% | 1,8% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 1,52 | 1,00 | 0,31 | 0,20 | 0,73 | 0,54 | 0,52 | 0,69 | 0,61 | 0,37 | 0,55 |
| w II roku | 0,23 | 0,23 | 0,48 | 0,27 | 0,48 | 0,68 | 0,66 | 0,59 | 0,76 | 0,29 | |
| w III roku | 0,32 | 0,75 | 0,25 | 0,64 | 1,26 | 0,90 | 0,67 | 0,83 | 0,35 | ||
| w IV roku | 0,64 | 0,38 | 0,97 | 0,92 | 0,82 | 0,98 | 0,49 | 0,51 | |||
| w V roku | 0,48 | 0,54 | 0,41 | 0,50 | 0,81 | 0,43 | 0,56 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | |
|---|---|---|
| absolwenci z roku 2014 | 4,24 | 6,46 |
| absolwenci z roku 2015 | 3,62 | 4,37 |
| absolwenci z roku 2016 | 4,51 | 6,76 |
| absolwenci z roku 2017 | 4,79 | 7,03 |
| absolwenci z roku 2018 | 4,54 | 5,65 |
| absolwenci z roku 2019 | 3,32 | 4,34 |
| absolwenci z roku 2020 | 4,03 | 5,46 |
| absolwenci z roku 2021 | 2,26 | 3,74 |
| absolwenci z roku 2022 | 3,80 | 4,69 |
| absolwenci z roku 2023 | 2,47 | 2,38 |
| absolwenci z roku 2024 | 1,44 | 1,80 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | samozatrudnienie | |
|---|---|---|---|
| abs. z roku 2014 | 85,0% | 74,0% | 5,8% |
| abs. z roku 2015 | 89,0% | 84,6% | 3,3% |
| abs. z roku 2016 | 85,6% | 75,6% | 5,1% |
| abs. z roku 2017 | 83,9% | 76,2% | 3,9% |
| abs. z roku 2018 | 83,6% | 77,9% | 3,5% |
| abs. z roku 2019 | 88,2% | 82,7% | 4,7% |
| abs. z roku 2020 | 87,8% | 82,2% | 3,4% |
| abs. z roku 2021 | 91,5% | 86,6% | 2,5% |
| abs. z roku 2022 | 85,8% | 76,9% | 1,1% |
| abs. z roku 2023 | 82,0% | 78,0% | 5,3% |
| abs. z roku 2024 | 85,8% | 81,5% | 0,0% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| jakakolwiek praca | 77,8% | 75,7% | 79,0% | 84,6% | 79,3% | 78,7% | 74,8% | 74,0% | 72,1% | 81,0% | 71,7% |
| umowa o pracę | 73,7% | 71,2% | 72,5% | 79,3% | 71,8% | 71,7% | 67,5% | 67,3% | 63,1% | 74,4% | 63,0% |
| samozatrudnienie | 0,0% | 4,1% | 1,1% | 2,5% | 2,6% | 3,4% | 3,1% | 3,3% | 4,3% | 2,2% | 4,0% |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 6 476 zł | 5 633 zł | 5 194 zł | 4 346 zł | 3 591 zł | 3 401 zł | 3 390 zł | 2 852 zł | 2 550 zł | 2 670 zł | 2 357 zł |
| w II roku | 6 877 zł | 6 465 zł | 5 014 zł | 4 361 zł | 3 930 zł | 3 781 zł | 3 363 zł | 2 971 zł | 3 046 zł | 2 850 zł | |
| w III roku | 7 197 zł | 5 964 zł | 5 094 zł | 4 551 zł | 4 099 zł | 3 670 zł | 3 405 zł | 3 369 zł | 3 167 zł | ||
| w IV roku | 6 836 zł | 6 011 zł | 5 160 zł | 4 620 zł | 4 143 zł | 3 809 zł | 3 879 zł | 3 524 zł | |||
| w V roku | 7 070 zł | 6 163 zł | 5 560 zł | 4 748 zł | 4 134 zł | 4 243 zł | 3 934 zł |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 6 667 zł | 5 752 zł | 5 364 zł | 4 471 zł | 3 732 zł | 3 530 zł | 3 245 zł | 2 999 zł | 2 705 zł | 2 614 zł | 2 476 zł |
| w II roku | 6 831 zł | 6 531 zł | 5 079 zł | 4 498 zł | 3 923 zł | 3 819 zł | 3 437 zł | 3 074 zł | 2 986 zł | 2 915 zł | |
| w III roku | 7 328 zł | 6 086 zł | 5 278 zł | 4 593 zł | 4 134 zł | 3 736 zł | 3 484 zł | 3 372 zł | 3 260 zł | ||
| w IV roku | 6 757 zł | 6 258 zł | 5 243 zł | 4 735 zł | 4 183 zł | 3 905 zł | 3 841 zł | 3 546 zł | |||
| w V roku | 7 246 zł | 6 338 zł | 5 595 zł | 4 700 zł | 4 242 zł | 4 163 zł | 3 979 zł |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 0,77 | 0,75 | 0,79 | 0,74 | 0,69 | 0,70 | 0,76 | 0,70 | 0,67 | 0,72 | 0,66 |
| w II roku | 0,83 | 0,86 | 0,77 | 0,75 | 0,75 | 0,79 | 0,76 | 0,72 | 0,78 | 0,77 | |
| w III roku | 0,86 | 0,80 | 0,78 | 0,78 | 0,79 | 0,78 | 0,78 | 0,81 | 0,80 | ||
| w IV roku | 0,85 | 0,82 | 0,78 | 0,81 | 0,81 | 0,82 | 0,85 | 0,84 | |||
| w V roku | 0,87 | 0,83 | 0,86 | 0,84 | 0,82 | 0,89 | 0,88 |