

Bezpieczeństwo Zdrowotne pod szyldem Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa to absolutna nowość edukacyjna. Uczelnia uruchomiła ten kierunek jako pierwsza w Polsce,
otwierając przed kandydatami innowacyjne możliwości rozwoju i
perspektywy ciekawej pracy w wielu sektorach, odpowiedzialnych za
poczucie bezpieczeństwa najcenniejszej wartości każdego człowieka.

Bezpieczeństwo zdrowotne w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu (WSBezp) to studia licencjackie – stacjonarne, z zajęciami od poniedziałku do piątku, albo niestacjonarne, w soboty i niedziele średnio co 2 tygodnie. To kierunek dla Ciebie, jeśli interesują Cię ochrona zdrowia i czynniki wpływające na bezpieczeństwo człowieka oraz chcesz tworzyć skuteczniejsze strategie bezpieczeństwa zdrowotnego.
Poznajesz system zdrowia w kraju i politykę prowadzoną w tym zakresie, a także uczysz się rozpoznawać demograficzne, biologiczne i psychologiczne zagrożenia zdrowia oraz programy, które im przeciwdziałają. Wśród przedmiotów są m.in.:
Specjalność wskazuje Ci ścieżkę kształcenia dla konkretnej branży zdrowotnej albo BHP. Do wyboru masz m.in. ścieżki medyczne – asystent medyczny, ratownictwo pola walki i terapię zajęciową. Są też ścieżki prozdrowotne: edukacja i promocja zdrowia, psychodietetyka – trener personalny oraz prozdrowotne projektowanie środowiska człowieka. Dla zainteresowanych zarządzaniem i marketingiem przygotowano zarządzanie w jednostkach ochrony zdrowia oraz e-marketing usług medycznych, a dla pracujących nad bezpieczeństwem w firmach – BHP i ochronę przeciwpożarową.
Zajęcia odbywają się nie tylko w sali, ale też w terenie, dzięki czemu poznajesz praktyków z instytucji i firm zajmujących się bezpieczeństwem zdrowotnym, z którymi współpracuje uczelnia. Możesz też korzystać z szkoleń i kursów, na których zdobywa się dodatkowe uprawnienia – ich tematyka jest dostosowana do potrzeb rynku pracy.
Po obronie możesz podjąć zatrudnienie m.in. w:
Stan na rekrutację 2026/27, na podstawie stron kierunku na wsb.net.pl.


| liczba absolwentów | |
|---|---|
| rok 2016 | 20 |
| rok 2017 | 23 |
| rok 2018 | 85 |
| rok 2019 | 69 |
| rok 2020 | 72 |
| rok 2021 | 18 |
| rok 2022 | 38 |
| rok 2023 | 25 |
| rok 2024 | 35 |
| % absolwentów | |
|---|---|
| absolwenci z roku 2016 | 35,0% |
| absolwenci z roku 2017 | 30,4% |
| absolwenci z roku 2018 | 48,5% |
| absolwenci z roku 2019 | 58,5% |
| absolwenci z roku 2020 | 52,0% |
| absolwenci z roku 2021 | 50,0% |
| absolwenci z roku 2022 | 47,7% |
| absolwenci z roku 2023 | 24,8% |
| absolwenci z roku 2024 | 46,5% |
| podjęli studia II stopnia | ukończyli studia II stopnia | |
|---|---|---|
| absolwenci z roku 2016 | 20,0% | |
| absolwenci z roku 2017 | 17,4% | |
| absolwenci z roku 2018 | 35,3% | |
| absolwenci z roku 2019 | 34,8% | |
| absolwenci z roku 2020 | 32,3% | |
| absolwenci z roku 2021 | 27,8% | |
| absolwenci z roku 2022 | 29,8% | |
| absolwenci z roku 2023 | 4,8% | |
| absolwenci z roku 2024 | 0,0% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 4,2% | 5,8% | 2,2% | 4,6% | 7,0% | 1,6% | 2,1% | 1,4% | 8,8% |
| w II roku | 0,9% | 3,2% | 7,4% | 2,2% | 3,1% | 2,4% | 2,5% | 8,8% | |
| w III roku | 2,5% | 0,0% | 3,0% | 2,0% | 1,8% | 0,7% | 3,8% | ||
| w IV roku | 0,0% | 6,6% | 2,9% | 0,5% | 4,7% | 5,0% | |||
| w V roku | 5,4% | 2,4% | 3,4% | 4,3% | 5,0% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 0,88 | 1,01 | 0,23 | 0,55 | 1,44 | 0,34 | 0,43 | 0,42 | 1,36 |
| w II roku | 0,07 | 0,35 | 0,87 | 0,56 | 0,81 | 0,31 | 0,76 | 1,93 | |
| w III roku | 0,28 | 0,00 | 0,77 | 0,23 | 0,23 | 0,21 | 0,78 | ||
| w IV roku | 0,00 | 1,72 | 0,29 | 0,12 | 0,66 | 1,38 | |||
| w V roku | 1,58 | 0,51 | 1,93 | 0,60 | 1,24 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | |
|---|---|---|
| absolwenci z roku 2016 | 4,80 | 6,37 |
| absolwenci z roku 2017 | 0,41 | 1,95 |
| absolwenci z roku 2018 | 0,67 | 1,86 |
| absolwenci z roku 2019 | 1,31 | 2,04 |
| absolwenci z roku 2020 | 3,54 | 5,62 |
| absolwenci z roku 2021 | 1,78 | 2,69 |
| absolwenci z roku 2022 | 2,07 | 2,85 |
| absolwenci z roku 2023 | 1,26 | 2,00 |
| absolwenci z roku 2024 | 0,84 | 0,24 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | samozatrudnienie | |
|---|---|---|---|
| abs. z roku 2016 | 85,0% | 80,0% | 15,0% |
| abs. z roku 2017 | 95,7% | 87,0% | 8,7% |
| abs. z roku 2018 | 95,3% | 89,8% | 10,2% |
| abs. z roku 2019 | 96,1% | 91,8% | 6,4% |
| abs. z roku 2020 | 82,0% | 77,4% | 14,6% |
| abs. z roku 2021 | 94,4% | 77,8% | 16,7% |
| abs. z roku 2022 | 83,7% | 77,6% | 6,0% |
| abs. z roku 2023 | 94,3% | 72,4% | 7,6% |
| abs. z roku 2024 | 95,6% | 83,1% | 16,1% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| jakakolwiek praca | 90,1% | 80,3% | 75,3% | 90,3% | 78,5% | 92,9% | 87,9% | 91,3% | 75,0% |
| umowa o pracę | 74,8% | 68,0% | 68,3% | 74,5% | 72,7% | 85,6% | 77,4% | 76,8% | 63,3% |
| samozatrudnienie | 13,1% | 4,1% | 6,0% | 13,0% | 9,8% | 5,2% | 8,9% | 8,7% | 11,2% |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 6 266 zł | 5 415 zł | 4 988 zł | 3 985 zł | 4 787 zł | 4 278 zł | 3 135 zł | 2 896 zł | 2 610 zł |
| w II roku | 6 718 zł | 6 104 zł | 5 222 zł | 4 654 zł | 5 712 zł | 3 921 zł | 3 217 zł | 2 292 zł | |
| w III roku | 7 358 zł | 6 412 zł | 5 700 zł | 6 454 zł | 4 656 zł | 3 855 zł | 3 168 zł | ||
| w IV roku | 6 196 zł | 6 604 zł | 7 330 zł | 5 265 zł | 3 571 zł | 4 134 zł | |||
| w V roku | 8 069 zł | 8 810 zł | 5 870 zł | 4 630 zł | 5 599 zł |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 6 480 zł | 6 150 zł | 5 075 zł | 3 722 zł | 4 742 zł | 4 095 zł | 3 150 zł | 2 761 zł | 2 614 zł |
| w II roku | 7 028 zł | 6 020 zł | 4 685 zł | 4 857 zł | 5 112 zł | 3 782 zł | 2 839 zł | 2 417 zł | |
| w III roku | 7 102 zł | 6 083 zł | 5 371 zł | 5 731 zł | 4 195 zł | 3 425 zł | 3 472 zł | ||
| w IV roku | 7 020 zł | 6 298 zł | 6 417 zł | 4 988 zł | 3 538 zł | 4 124 zł | |||
| w V roku | 7 748 zł | 7 801 zł | 5 854 zł | 4 026 zł | 5 594 zł |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 0,80 | 0,77 | 0,79 | 0,76 | 0,93 | 0,92 | 0,74 | 0,69 | 0,69 |
| w II roku | 0,86 | 0,85 | 0,89 | 0,82 | 1,12 | 0,87 | 0,73 | 0,55 | |
| w III roku | 0,91 | 0,95 | 0,88 | 1,15 | 0,96 | 0,81 | 0,72 | ||
| w IV roku | 0,81 | 0,91 | 1,18 | 0,98 | 0,69 | 0,88 | |||
| w V roku | 1,00 | 1,25 | 0,98 | 0,79 | 1,12 |