


Bezpieczeństwo narodowe w Akademii Humanitas w Sosnowcu to studia licencjackie I stopnia, które trwają 3 lata albo 2 lata w ramach Indywidualnej Ścieżki Studiów, w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Wybierzesz je, jeśli myślisz o pracy w służbach, administracji albo sektorze bezpieczeństwa, także gdy już jesteś funkcjonariuszem lub żołnierzem i chcesz podnieść kwalifikacje.
Uczysz się, jak reagować na zagrożenia i jak działają systemy bezpieczeństwa. W programie są m.in.:
W trakcie studiów wybierasz jedną z trzech specjalności: funkcjonariusz służb mundurowych, kryminologia i kryminalistyka albo zarządzanie kryzysowe i ochrona ludności. Niezależnie od ścieżki rozwijasz pracę zespołową, podejmowanie decyzji pod presją, analizę ryzyka oraz rozumienie zjawisk społecznych, kryminalnych i kryzysowych.
Ślady zabezpieczasz w praktyce: w laboratorium kryminalistycznym, wyposażonym w walizki z pędzlami, proszkami daktyloskopijnymi i foliami żelowymi, uczysz się pod okiem techników policyjnych ujawniać i zabezpieczać ślady pozostawione na miejscu zdarzenia.
Praktyki odbywasz w instytucjach, z którymi uczelnia ma podpisane porozumienia, m.in. w Komendzie Miejskiej Policji w Katowicach, Komendzie Powiatowej Policji w Będzinie, straży miejskiej w Chorzowie czy Izbie Administracji Skarbowej w Katowicach.
Poznajesz tam strukturę i zadania takich placówek, dokumentację i akty normatywne regulujące ich pracę, a także ćwiczysz komunikację i pracę w grupie. Doświadczenie możesz wykorzystać w pracy dyplomowej i sprawdzić, czy ta droga zawodowa jest dla ciebie.
Uczelnia ma porozumienie z Komendą Główną Policji. Dzięki niemu kierunek spełnia wymagania w zakresie przygotowania kandydatów do służby w Policji, co może ułatwić start w tej formacji, a absolwenci mogą skorzystać z udogodnień w rekrutacji i odbyć skrócone szkolenie podstawowe.
Po studiach znajdziesz zatrudnienie w instytucjach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ludzi, państwa i porządku publicznego, takich jak:
Na podstawie stron kierunku na humanitas.edu.pl.


| liczba absolwentów | |
|---|---|
| rok 2014 | 20 |
| rok 2015 | 28 |
| rok 2016 | 21 |
| rok 2017 | 30 |
| rok 2018 | 43 |
| rok 2019 | 22 |
| rok 2020 | 21 |
| rok 2021 | 29 |
| rok 2023 | 32 |
| rok 2024 | 21 |
| % absolwentów | |
|---|---|
| absolwenci z roku 2014 | |
| absolwenci z roku 2015 | 46,4% |
| absolwenci z roku 2016 | 66,7% |
| absolwenci z roku 2017 | 56,7% |
| absolwenci z roku 2018 | 62,8% |
| absolwenci z roku 2019 | 63,6% |
| absolwenci z roku 2020 | 81,0% |
| absolwenci z roku 2021 | 72,4% |
| absolwenci z roku 2023 | 59,4% |
| absolwenci z roku 2024 | 61,9% |
| podjęli studia II stopnia | ukończyli studia II stopnia | |
|---|---|---|
| absolwenci z roku 2014 | ||
| absolwenci z roku 2015 | 42,9% | |
| absolwenci z roku 2016 | 61,9% | |
| absolwenci z roku 2017 | 40,0% | |
| absolwenci z roku 2018 | 44,2% | |
| absolwenci z roku 2019 | 36,4% | |
| absolwenci z roku 2020 | 57,1% | |
| absolwenci z roku 2021 | 58,6% | |
| absolwenci z roku 2023 | 28,1% | |
| absolwenci z roku 2024 | 0,0% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 3,2% | 2,9% | 0,0% | 0,4% | 3,0% | 3,7% | 4,2% | 1,6% | 1,8% | 9,2% |
| w II roku | 0,5% | 0,0% | 1,6% | 2,3% | 2,5% | 3,6% | 0,8% | 1,2% | 7,5% | |
| w III roku | 2,6% | 3,6% | 0,8% | 5,0% | 1,9% | 0,0% | 2,1% | 5,4% | ||
| w IV roku | 1,7% | 0,0% | 4,5% | 1,7% | 1,1% | 1,6% | 0,6% | 4,6% | ||
| w V roku | 1,6% | 3,0% | 2,9% | 2,8% | 0,0% | 1,8% | 1,2% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 1,80 | 0,65 | 0,00 | 0,06 | 0,52 | 1,38 | 0,50 | 0,25 | 0,18 | 0,63 |
| w II roku | 0,09 | 0,00 | 0,39 | 0,33 | 0,47 | 0,48 | 0,09 | 0,15 | 0,59 | |
| w III roku | 1,35 | 0,60 | 0,15 | 0,78 | 0,33 | 0,00 | 0,32 | 0,57 | ||
| w IV roku | 0,30 | 0,00 | 1,31 | 0,28 | 0,17 | 0,30 | 0,10 | 0,60 | ||
| w V roku | 0,26 | 0,93 | 0,41 | 0,50 | 0,00 | 0,33 | 0,20 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | |
|---|---|---|
| absolwenci z roku 2014 | 4,10 | 4,70 |
| absolwenci z roku 2015 | 3,44 | 4,41 |
| absolwenci z roku 2016 | 3,81 | 7,00 |
| absolwenci z roku 2017 | 1,62 | 5,24 |
| absolwenci z roku 2018 | 3,88 | 4,33 |
| absolwenci z roku 2019 | 2,91 | 3,71 |
| absolwenci z roku 2020 | 3,45 | 1,79 |
| absolwenci z roku 2021 | 1,66 | 1,93 |
| absolwenci z roku 2023 | 0,03 | 0,69 |
| absolwenci z roku 2024 | 2,10 | 0,28 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | samozatrudnienie | |
|---|---|---|---|
| abs. z roku 2014 | 85,0% | 85,0% | 0,0% |
| abs. z roku 2015 | 89,3% | 89,3% | 0,0% |
| abs. z roku 2016 | 85,7% | 76,2% | 0,0% |
| abs. z roku 2017 | 93,3% | 86,7% | 6,7% |
| abs. z roku 2018 | 90,7% | 86,0% | 4,7% |
| abs. z roku 2019 | 95,5% | 90,9% | 0,0% |
| abs. z roku 2020 | 85,7% | 85,7% | 4,8% |
| abs. z roku 2021 | 93,1% | 93,1% | 3,4% |
| abs. z roku 2023 | 100,0% | 96,9% | 0,0% |
| abs. z roku 2024 | 90,5% | 85,7% | 0,0% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| jakakolwiek praca | 81,3% | 97,9% | 91,7% | 85,3% | 81,8% | 82,6% | 89,7% | 82,1% | 78,3% | 80,4% |
| umowa o pracę | 81,0% | 91,9% | 87,4% | 80,6% | 78,8% | 79,5% | 81,4% | 71,4% | 78,0% | 80,4% |
| samozatrudnienie | 0,0% | 0,0% | 2,0% | 4,0% | 0,0% | 3,5% | 6,7% | 0,0% | 0,0% | 0,0% |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 6 473 zł | 7 827 zł | 5 648 zł | 5 203 zł | 4 181 zł | 3 908 zł | 3 336 zł | 3 107 zł | 2 713 zł | 3 079 zł |
| w II roku | 8 937 zł | 6 463 zł | 5 558 zł | 4 565 zł | 4 305 zł | 4 020 zł | 3 564 zł | 3 183 zł | 3 183 zł | |
| w III roku | 7 317 zł | 5 994 zł | 4 958 zł | 4 576 zł | 4 515 zł | 3 795 zł | 3 635 zł | 3 694 zł | ||
| w IV roku | 7 783 zł | 7 504 zł | 5 727 zł | 5 172 zł | 4 616 zł | 4 254 zł | 4 089 zł | 3 993 zł | ||
| w V roku | 8 747 zł | 6 640 zł | 5 819 zł | 5 142 zł | 5 136 zł | 4 348 zł | 4 205 zł |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 6 832 zł | 7 432 zł | 5 619 zł | 4 536 zł | 4 345 zł | 4 042 zł | 3 433 zł | 3 427 zł | 2 693 zł | 3 074 zł |
| w II roku | 8 381 zł | 6 422 zł | 5 123 zł | 4 889 zł | 4 348 zł | 3 986 zł | 3 900 zł | 3 183 zł | 3 139 zł | |
| w III roku | 7 405 zł | 6 210 zł | 5 492 zł | 4 468 zł | 4 587 zł | 3 942 zł | 3 661 zł | 3 726 zł | ||
| w IV roku | 7 827 zł | 7 924 zł | 6 313 zł | 5 299 zł | 4 825 zł | 4 208 zł | 4 036 zł | 3 926 zł | ||
| w V roku | 9 065 zł | 7 020 zł | 5 971 zł | 5 257 zł | 5 100 zł | 4 308 zł | 4 212 zł |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 0,76 | 1,03 | 0,92 | 0,93 | 0,85 | 0,81 | 0,74 | 0,76 | 0,66 | 0,88 |
| w II roku | 1,07 | 0,94 | 0,89 | 0,85 | 0,84 | 0,83 | 0,82 | 0,74 | 0,89 | |
| w III roku | 0,94 | 0,86 | 0,84 | 0,83 | 0,88 | 0,81 | 0,79 | 0,98 | ||
| w IV roku | 0,91 | 0,95 | 0,86 | 0,84 | 0,84 | 0,86 | 0,83 | 1,00 | ||
| w V roku | 1,03 | 0,90 | 0,84 | 0,84 | 0,97 | 0,84 | 0,98 |