


Elektroradiologia w Akademii Humanitas to studia pierwszego stopnia trwające 3 lata, czyli 6 semestrów, zakończone tytułem licencjata. To kierunek dla ciebie, jeśli łączysz zainteresowanie medycyną z techniką i chcesz pracować z aparaturą, dzięki której lekarze diagnozują i leczą pacjentów.
Zdobywasz wiedzę z anatomii, fizjologii, fizyki medycznej, diagnostyki obrazowej, elektromedycyny, radioterapii i ochrony radiologicznej. Uczysz się nie tylko zasad działania sprzętu, ale też jego bezpiecznej obsługi w placówkach medycznych.
W programie znajdziesz między innymi anatomię radiologiczną, rentgenodiagnostykę, radiografię cyfrową, aparaturę elektromedyczną, neuroradiologię, obrazowanie MR, radioterapię i kliniczne aspekty radioterapii. Uzupełniają je analiza i przetwarzanie obrazów, biosygnały oraz nanotechnologie w diagnostyce obrazowej. Program powstał we współpracy z ekspertami, praktykami zawodowymi, pracodawcami i organizacjami branżowymi, a zajęcia prowadzą lekarze, inżynierowie i elektroradiolodzy.
W laboratorium elektroradiologicznym
Praktyki obejmują diagnostykę elektromedyczną, diagnostykę obrazową i radioterapię. Odbywasz je w placówkach, z którymi uczelnia ma podpisane porozumienia, na przykład w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach, Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu czy w TOMMA Diagnostyka Obrazowa. Praktyki z użyciem promieniowania wymagają ochrony dozymetrycznej, a uczelnia daje możliwość wydzierżawienia dozymetru.
Część nauki możesz spędzić za granicą w programie Erasmus+, na przykład w uczelniach partnerskich w Trnawie, Kownie, Cork, Preszowie czy Lublanie. Pobyt za granicą pozwala doskonalić języki obce i zwiększa szanse na rynku pracy.
Po studiach znajdziesz zatrudnienie między innymi w:
Ciekawostka: W Instytucie Nauk o Zdrowiu działa Interdyscyplinarne Studenckie Koło Naukowe „Inter Scientia Medica”, w którym rozwijasz się także poza elektroradiologią, między innymi w obszarze psychologii i zarządzania.
Na podstawie stron kierunku na humanitas.edu.pl.


| liczba absolwentów | |
|---|---|
| rok 2016 | 80 |
| rok 2017 | 131 |
| rok 2018 | 76 |
| rok 2019 | 103 |
| rok 2020 | 107 |
| rok 2021 | 65 |
| rok 2022 | 84 |
| rok 2023 | 52 |
| rok 2024 | 115 |
| % absolwentów | |
|---|---|
| absolwenci z roku 2016 | 26,2% |
| absolwenci z roku 2017 | 42,7% |
| absolwenci z roku 2018 | 50,0% |
| absolwenci z roku 2019 | 44,7% |
| absolwenci z roku 2020 | 46,9% |
| absolwenci z roku 2021 | 44,6% |
| absolwenci z roku 2022 | 72,6% |
| absolwenci z roku 2023 | 61,5% |
| absolwenci z roku 2024 | 73,9% |
| podjęli studia II stopnia | ukończyli studia II stopnia | |
|---|---|---|
| absolwenci z roku 2016 | 18,8% | |
| absolwenci z roku 2017 | 21,4% | |
| absolwenci z roku 2018 | 31,6% | |
| absolwenci z roku 2019 | 25,2% | |
| absolwenci z roku 2020 | 36,1% | |
| absolwenci z roku 2021 | 24,6% | |
| absolwenci z roku 2022 | 42,9% | |
| absolwenci z roku 2023 | 23,1% | |
| absolwenci z roku 2024 | 0,9% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 0,7% | 0,3% | 1,2% | 0,3% | 2,0% | 0,6% | 2,6% | 3,2% | 1,1% |
| w II roku | 0,0% | 0,4% | 1,2% | 0,3% | 0,6% | 0,0% | 1,1% | 0,0% | |
| w III roku | 1,6% | 2,1% | 0,3% | 0,3% | 0,0% | 0,7% | 0,3% | ||
| w IV roku | 0,8% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,8% | 0,0% | |||
| w V roku | 0,2% | 0,0% | 0,7% | 0,8% | 0,7% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 0,15 | 0,09 | 0,22 | 0,04 | 0,29 | 0,18 | 0,53 | 0,69 | 0,20 |
| w II roku | 0,00 | 0,08 | 0,29 | 0,05 | 0,09 | 0,00 | 0,32 | 0,00 | |
| w III roku | 0,24 | 0,47 | 0,03 | 0,06 | 0,00 | 0,27 | 0,08 | ||
| w IV roku | 0,17 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,11 | 0,00 | |||
| w V roku | 0,03 | 0,00 | 0,15 | 0,14 | 0,13 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | |
|---|---|---|
| absolwenci z roku 2016 | 0,77 | 1,34 |
| absolwenci z roku 2017 | 1,62 | 2,71 |
| absolwenci z roku 2018 | 1,80 | 4,42 |
| absolwenci z roku 2019 | 0,52 | 2,89 |
| absolwenci z roku 2020 | 0,81 | 2,03 |
| absolwenci z roku 2021 | 2,24 | 2,38 |
| absolwenci z roku 2022 | 0,71 | 2,00 |
| absolwenci z roku 2023 | 0,94 | 3,23 |
| absolwenci z roku 2024 | 0,37 | 0,67 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | samozatrudnienie | |
|---|---|---|---|
| abs. z roku 2016 | 97,5% | 85,0% | 36,2% |
| abs. z roku 2017 | 93,9% | 84,0% | 18,3% |
| abs. z roku 2018 | 93,4% | 72,4% | 25,0% |
| abs. z roku 2019 | 98,1% | 79,6% | 27,2% |
| abs. z roku 2020 | 98,2% | 87,3% | 22,1% |
| abs. z roku 2021 | 87,7% | 78,5% | 15,4% |
| abs. z roku 2022 | 97,6% | 84,5% | 20,2% |
| abs. z roku 2023 | 96,2% | 80,8% | 21,2% |
| abs. z roku 2024 | 95,7% | 88,7% | 19,1% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| jakakolwiek praca | 93,2% | 90,7% | 91,6% | 83,7% | 94,8% | 95,1% | 88,2% | 88,7% | 95,5% |
| umowa o pracę | 85,1% | 72,4% | 76,4% | 74,1% | 81,0% | 73,9% | 64,7% | 77,9% | 81,4% |
| samozatrudnienie | 18,0% | 19,9% | 15,7% | 15,4% | 20,4% | 25,2% | 22,5% | 15,3% | 33,4% |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 10 116 zł | 7 736 zł | 6 249 zł | 6 874 zł | 6 715 zł | 4 284 zł | 3 805 zł | 3 963 zł | 4 358 zł |
| w II roku | 9 896 zł | 7 915 zł | 8 797 zł | 6 980 zł | 5 402 zł | 4 197 zł | 4 693 zł | 4 959 zł | |
| w III roku | 9 775 zł | 9 976 zł | 8 157 zł | 6 085 zł | 5 822 zł | 5 332 zł | 5 447 zł | ||
| w IV roku | 11 530 zł | 9 429 zł | 7 525 zł | 5 961 zł | 7 395 zł | 5 655 zł | |||
| w V roku | 10 892 zł | 8 702 zł | 7 235 zł | 7 604 zł | 7 361 zł |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 9 018 zł | 7 535 zł | 5 797 zł | 5 947 zł | 5 967 zł | 3 934 zł | 3 365 zł | 3 495 zł | 3 964 zł |
| w II roku | 9 197 zł | 7 063 zł | 7 809 zł | 6 172 zł | 4 888 zł | 3 765 zł | 4 034 zł | 4 473 zł | |
| w III roku | 8 396 zł | 9 220 zł | 7 230 zł | 5 535 zł | 4 981 zł | 4 632 zł | 5 004 zł | ||
| w IV roku | 10 180 zł | 8 301 zł | 6 686 zł | 5 310 zł | 6 160 zł | 5 275 zł | |||
| w V roku | 9 585 zł | 7 914 zł | 6 820 zł | 6 282 zł | 6 684 zł |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 1,21 | 1,03 | 0,91 | 1,10 | 1,22 | 0,81 | 0,78 | 0,89 | 1,06 |
| w II roku | 1,17 | 1,00 | 1,24 | 1,14 | 0,96 | 0,81 | 0,98 | 1,12 | |
| w III roku | 1,13 | 1,25 | 1,19 | 0,96 | 1,04 | 1,04 | 1,15 | ||
| w IV roku | 1,32 | 1,20 | 1,04 | 0,95 | 1,31 | 1,12 | |||
| w V roku | 1,27 | 1,07 | 1,03 | 1,23 | 1,34 |