


Audiofonologia z protetyką słuchu na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym (WUM) to trzyletnie studia pierwszego stopnia w trybie stacjonarnym, liczące 180 punktów ECTS. To propozycja dla Ciebie, jeśli interesuje Cię badanie słuchu, równowagi i mowy oraz dobieranie aparatów słuchowych.
Studia mają charakter praktyczny, a zajęcia prowadzone są w formie wykładów, ćwiczeń i seminariów. Zaczynasz od podstaw: anatomii prawidłowej człowieka, fizjologii z patofizjologią, fizyki i biofizyki oraz wprowadzenia do akustyki. Potem przechodzisz do tematów zawodowych: metod badania narządu słuchu i procesu komunikatywnego, zaburzeń porozumiewania się językowego, psychologii osób z wadą słuchu oraz podstaw języka migowego. W programie jest też budowa, obsługa, dopasowywanie, miernictwo i naprawa aparatów słuchowych, otoplastyka, trening słuchowy, a także genetyka i poradnictwo genetyczne.
Praktyki zawodowe są rozłożone na całe studia:
Absolwent zna podstawy funkcjonowania narządów niezbędnych do prawidłowego słyszenia oraz metody protetyki. Potrafi wykorzystać swoje umiejętności do rozwiązywania problemów z zakresu pracy audiofonologa i protetyka słuchu i może prowadzić badania diagnostyczne i rehabilitację narządu słuchu, równowagi i mowy.
Po studiach, z dyplomem licencjata, jesteś przygotowany do pracy jako technik-licencjat audiofonologii w pełnoprofilowych pracowniach audiologicznych, foniatrycznych i otoneurologicznych, w gabinetach korekcji wad słuchu oraz w pracowniach audioprotetycznych.
Stan na rekrutację 2026/27, na podstawie stron kierunku na wum.edu.pl.



| liczba absolwentów | |
|---|---|
| rok 2016 | 20 |
| rok 2017 | 28 |
| rok 2018 | 28 |
| rok 2019 | 23 |
| rok 2020 | 19 |
| rok 2021 | 23 |
| rok 2022 | 23 |
| rok 2023 | 21 |
| rok 2024 | 19 |
| % absolwentów | |
|---|---|
| absolwenci z roku 2016 | 90,0% |
| absolwenci z roku 2017 | 92,9% |
| absolwenci z roku 2018 | 82,1% |
| absolwenci z roku 2019 | 95,7% |
| absolwenci z roku 2020 | 100,0% |
| absolwenci z roku 2021 | 91,3% |
| absolwenci z roku 2022 | 87,0% |
| absolwenci z roku 2023 | 85,7% |
| absolwenci z roku 2024 | 94,7% |
| podjęli studia II stopnia | ukończyli studia II stopnia | |
|---|---|---|
| absolwenci z roku 2016 | 65,0% | |
| absolwenci z roku 2017 | 35,7% | |
| absolwenci z roku 2018 | 75,0% | |
| absolwenci z roku 2019 | 65,2% | |
| absolwenci z roku 2020 | 68,4% | |
| absolwenci z roku 2021 | 73,9% | |
| absolwenci z roku 2022 | 69,6% | |
| absolwenci z roku 2023 | 66,7% | |
| absolwenci z roku 2024 | 0,0% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 0,0% | 0,0% | 0,4% | 0,0% | 1,3% | 2,9% | 5,1% | 0,0% | 0,0% |
| w II roku | 0,0% | 0,7% | 0,0% | 0,0% | 5,8% | 0,3% | 0,0% | 0,0% | |
| w III roku | 0,4% | 1,1% | 0,0% | 1,1% | 2,4% | 0,6% | 0,8% | ||
| w IV roku | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 5,4% | 3,0% | 0,0% | |||
| w V roku | 0,0% | 0,0% | 0,6% | 1,2% | 0,0% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 0,00 | 0,00 | 0,03 | 0,00 | 0,29 | 0,36 | 0,76 | 0,00 | 0,00 |
| w II roku | 0,00 | 0,10 | 0,00 | 0,00 | 0,57 | 0,01 | 0,00 | 0,00 | |
| w III roku | 0,02 | 0,14 | 0,00 | 0,24 | 0,46 | 0,07 | 0,18 | ||
| w IV roku | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,78 | 0,49 | 0,00 | |||
| w V roku | 0,00 | 0,00 | 0,02 | 0,30 | 0,00 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | |
|---|---|---|
| absolwenci z roku 2016 | 16,84 | 16,88 |
| absolwenci z roku 2017 | 12,16 | 14,12 |
| absolwenci z roku 2018 | 12,04 | 14,92 |
| absolwenci z roku 2019 | 9,35 | 9,61 |
| absolwenci z roku 2020 | 19,58 | 19,00 |
| absolwenci z roku 2021 | 13,05 | 17,43 |
| absolwenci z roku 2022 | 7,55 | 12,65 |
| absolwenci z roku 2023 | 14,94 | 16,20 |
| absolwenci z roku 2024 | 2,07 | 1,44 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | samozatrudnienie | |
|---|---|---|---|
| abs. z roku 2016 | 45,0% | 40,0% | 0,0% |
| abs. z roku 2017 | 57,1% | 53,6% | 0,0% |
| abs. z roku 2018 | 60,7% | 53,6% | 3,6% |
| abs. z roku 2019 | 69,6% | 69,6% | 0,0% |
| abs. z roku 2020 | 36,8% | 31,6% | 0,0% |
| abs. z roku 2021 | 52,2% | 39,1% | 0,0% |
| abs. z roku 2022 | 65,2% | 43,5% | 0,0% |
| abs. z roku 2023 | 33,3% | 28,6% | 0,0% |
| abs. z roku 2024 | 68,4% | 47,4% | 0,0% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| jakakolwiek praca | 43,9% | 25,8% | 43,8% | 34,8% | 25,4% | 61,6% | 39,9% | 49,1% | 33,8% |
| umowa o pracę | 36,0% | 19,8% | 34,1% | 31,2% | 22,8% | 60,5% | 34,5% | 46,1% | 32,1% |
| samozatrudnienie | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,9% | 0,0% | 0,0% |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 3 663 zł | 4 612 zł | 3 919 zł | 3 827 zł | 2 243 zł | 3 653 zł | 2 331 zł | 3 220 zł | 2 802 zł |
| w II roku | 4 598 zł | 5 351 zł | 5 075 zł | 2 387 zł | 4 576 zł | 3 398 zł | 3 745 zł | 3 300 zł | |
| w III roku | 6 538 zł | 6 832 zł | 4 486 zł | 4 707 zł | 3 787 zł | 4 100 zł | 3 220 zł | ||
| w IV roku | 8 423 zł | 5 430 zł | 6 323 zł | 4 968 zł | 4 657 zł | 4 921 zł | |||
| w V roku | 6 255 zł | 7 103 zł | 5 818 zł | 6 277 zł | 5 072 zł |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 5 136 zł | 4 680 zł | 5 251 zł | 4 615 zł | 2 595 zł | 3 634 zł | 2 700 zł | 3 491 zł | 3 181 zł |
| w II roku | 5 748 zł | 6 306 zł | 5 558 zł | 2 652 zł | 4 716 zł | 3 416 zł | 4 045 zł | 3 661 zł | |
| w III roku | 6 760 zł | 6 986 zł | 4 851 zł | 4 973 zł | 3 864 zł | 4 245 zł | 4 080 zł | ||
| w IV roku | 8 395 zł | 6 206 zł | 6 321 zł | 4 770 zł | 4 612 zł | 4 830 zł | |||
| w V roku | 6 522 zł | 6 996 zł | 5 807 zł | 5 678 zł | 5 267 zł |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 0,39 | 0,53 | 0,57 | 0,59 | 0,39 | 0,73 | 0,49 | 0,67 | 0,69 |
| w II roku | 0,50 | 0,67 | 0,65 | 0,38 | 0,83 | 0,64 | 0,75 | 0,77 | |
| w III roku | 0,70 | 0,79 | 0,62 | 0,74 | 0,64 | 0,74 | 0,66 | ||
| w IV roku | 0,91 | 0,65 | 0,88 | 0,76 | 0,79 | 0,98 | |||
| w V roku | 0,68 | 0,86 | 0,79 | 0,95 | 0,91 |

Stolica pełna możliwości
Warszawa, jako centrum polityczne, gospodarcze i kulturalne kraju, otwiera przed studentami nieograniczone szanse na nawiązywanie kontaktów oraz uczestnictwo w prestiżowych wydarzeniach. To miejsce, gdzie działalność instytucji publicznych i międzynarodowych organizacji tworzy unikalne środowisko sprzyjające rozwojowi zawodowemu.
Dynamiczny rynek pracy
Miasto przyciąga największe przedsiębiorstwa oraz innowacyjne startupy, co zapewnia dostęp do licznych praktyk, staży i projektów współpracy. Dzięki temu studenci szybko zdobywają praktyczne umiejętności, które przekładają się na dynamiczny start kariery zawodowej.
Bogata oferta kulturalna i rozrywkowa
Warszawa oferuje szeroki wachlarz wydarzeń kulturalnych, od koncertów i wystaw, po festiwale i spektakle. Ta różnorodność pozwala studentom nie tylko na relaks, ale również na rozwijanie zainteresowań i twórczego podejścia do życia poza uczelnią.
Międzynarodowy charakter
Spotkanie studentów i profesjonalistów z całego świata sprawia, że warszawskie środowisko naukowe jest wielokulturowe i otwarte. Ta globalna wymiana doświadczeń wzbogaca perspektywy edukacyjne i przygotowuje do pracy na arenie międzynarodowej.
Nowoczesna infrastruktura
Rozbudowana sieć transportowa, nowoczesne kampusy, centra naukowe oraz przestrzenie coworkingowe zapewniają komfortowe warunki do nauki i badań. Warszawa inwestuje w rozwój technologiczny, co umożliwia studentom korzystanie z najnowszych rozwiązań i zasobów miejskich.