


Dietetyka na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym (WUM) to stacjonarne studia pierwszego stopnia, które trwają 3 lata i dają 180 punktów ECTS. To propozycja dla Ciebie, jeśli chcesz zrozumieć żywienie człowieka zdrowego i chorego i pracować z pacjentami w poradni, szpitalu lub zakładzie żywienia.
Zajęcia prowadzi Wydział Nauk o Zdrowiu WUM. Najpierw budujesz podstawy medyczne: uczysz się anatomii człowieka, fizjologii i patofizjologii, biochemii, genetyki, immunologii, mikrobiologii ogólnej i żywności oraz podstaw diagnostyki laboratoryjnej. W programie są też kwalifikowana pierwsza pomoc, psychologia i język angielski.
Część kierunkowa to dietetyka w praktyce: technologia potraw, podstawy żywienia człowieka, epidemiologia żywieniowa, farmakologia i farmakoterapia żywieniowa, edukacja żywieniowa, dietetyka kliniczna i pediatryczna, poradnictwo dietetyczne, analiza i ocena jakości żywności oraz żywienie osób ze zwiększoną aktywnością fizyczną. Uczysz się współpracować z lekarzem, pielęgniarką, fizjoterapeutą i psychologiem przy planowaniu żywienia, a także obsługiwać sprzęt do oceny stanu odżywienia. Do tego dochodzi blok przedmiotów do wyboru w wymiarze 1400 godzin – wybierasz 14 przedmiotów z 18 z listy.
W cyklu kształcenia masz blok praktyk zawodowych w wymiarze 700 godzin. Odbywasz je m.in.:
Po studiach potrafisz zaplanować racjonalne żywienie dla różnych grup, ocenić stan odżywienia pacjentów i przygotować rekomendacje terapeutyczne. Umiesz też przygotować potrawy wchodzące w skład diet zgodnie z zasadami HACCP, kontrolować jakość produktów i warunki ich przechowywania oraz organizować żywienie indywidualne i zbiorowe dostosowane do wieku i stanu zdrowia pacjentów. Pracować możesz w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, zakładach dostarczających pożywienie do szpitali, zakładach żywienia zbiorowego (także w cateringu), organizacjach konsumenckich, placówkach sportowych i poradniach żywieniowych. Studia przygotowują również do podjęcia studiów II stopnia.
Ciekawostka: Program studiów oparty jest na autorskim planie, który jest dostosowany do standardów europejskich i zgodny z European Academic and Practitioner Standards for Dietetics.
Stan na rekrutację 2026/27, na podstawie stron kierunku na wum.edu.pl.



| liczba absolwentów | |
|---|---|
| rok 2014 | 65 |
| rok 2015 | 63 |
| rok 2016 | 75 |
| rok 2017 | 71 |
| rok 2018 | 81 |
| rok 2019 | 72 |
| rok 2020 | 62 |
| rok 2021 | 62 |
| rok 2022 | 63 |
| rok 2023 | 65 |
| rok 2024 | 65 |
| % absolwentów | |
|---|---|
| absolwenci z roku 2014 | |
| absolwenci z roku 2015 | 90,5% |
| absolwenci z roku 2016 | 94,7% |
| absolwenci z roku 2017 | 97,2% |
| absolwenci z roku 2018 | 92,6% |
| absolwenci z roku 2019 | 93,1% |
| absolwenci z roku 2020 | 98,4% |
| absolwenci z roku 2021 | 91,9% |
| absolwenci z roku 2022 | 93,7% |
| absolwenci z roku 2023 | 92,3% |
| absolwenci z roku 2024 | 90,8% |
| podjęli studia II stopnia | ukończyli studia II stopnia | |
|---|---|---|
| absolwenci z roku 2014 | ||
| absolwenci z roku 2015 | 81,0% | |
| absolwenci z roku 2016 | 78,7% | |
| absolwenci z roku 2017 | 78,9% | |
| absolwenci z roku 2018 | 76,5% | |
| absolwenci z roku 2019 | 68,1% | |
| absolwenci z roku 2020 | 80,6% | |
| absolwenci z roku 2021 | 71,0% | |
| absolwenci z roku 2022 | 71,4% | |
| absolwenci z roku 2023 | 61,5% | |
| absolwenci z roku 2024 | 0,0% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 2,7% | 0,3% | 0,3% | 0,3% | 0,1% | 1,5% | 0,0% | 1,1% | 0,7% | 1,5% | 1,4% |
| w II roku | 1,8% | 0,1% | 0,7% | 0,0% | 0,1% | 1,1% | 0,6% | 0,1% | 0,7% | 2,2% | |
| w III roku | 0,3% | 3,1% | 1,2% | 2,4% | 3,5% | 2,7% | 1,7% | 2,5% | 4,2% | ||
| w IV roku | 3,2% | 5,9% | 1,0% | 3,1% | 2,1% | 3,2% | 0,5% | 0,9% | |||
| w V roku | 3,8% | 4,6% | 3,1% | 1,3% | 2,4% | 2,2% | 2,9% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 0,63 | 0,05 | 0,03 | 0,08 | 0,02 | 0,56 | 0,00 | 0,15 | 0,10 | 0,14 | 0,14 |
| w II roku | 0,84 | 0,03 | 0,13 | 0,00 | 0,01 | 0,14 | 0,08 | 0,02 | 0,15 | 0,37 | |
| w III roku | 0,19 | 0,73 | 0,39 | 0,77 | 0,71 | 0,34 | 0,29 | 0,28 | 0,62 | ||
| w IV roku | 0,96 | 2,24 | 0,21 | 0,67 | 0,82 | 1,40 | 0,13 | 0,19 | |||
| w V roku | 1,16 | 1,61 | 0,47 | 0,20 | 0,67 | 0,41 | 0,59 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | |
|---|---|---|
| absolwenci z roku 2014 | 20,45 | 24,48 |
| absolwenci z roku 2015 | 21,22 | 21,55 |
| absolwenci z roku 2016 | 20,77 | 24,00 |
| absolwenci z roku 2017 | 21,94 | 25,53 |
| absolwenci z roku 2018 | 22,17 | 28,15 |
| absolwenci z roku 2019 | 18,31 | 24,68 |
| absolwenci z roku 2020 | 21,54 | 26,06 |
| absolwenci z roku 2021 | 16,28 | 18,78 |
| absolwenci z roku 2022 | 17,12 | 20,03 |
| absolwenci z roku 2023 | 10,80 | 14,92 |
| absolwenci z roku 2024 | 3,28 | 5,00 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | samozatrudnienie | |
|---|---|---|---|
| abs. z roku 2014 | 32,3% | 21,5% | 1,5% |
| abs. z roku 2015 | 36,5% | 28,6% | 3,2% |
| abs. z roku 2016 | 33,3% | 24,0% | 2,7% |
| abs. z roku 2017 | 31,0% | 21,1% | 5,6% |
| abs. z roku 2018 | 32,1% | 24,7% | 1,2% |
| abs. z roku 2019 | 37,5% | 26,4% | 5,6% |
| abs. z roku 2020 | 24,2% | 12,9% | 0,0% |
| abs. z roku 2021 | 41,9% | 32,3% | 0,0% |
| abs. z roku 2022 | 34,9% | 15,9% | 3,2% |
| abs. z roku 2023 | 36,9% | 16,9% | 0,0% |
| abs. z roku 2024 | 35,4% | 13,8% | 6,2% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| jakakolwiek praca | 19,0% | 18,1% | 20,2% | 25,4% | 13,2% | 22,2% | 18,2% | 18,3% | 18,3% | 19,3% | 21,9% |
| umowa o pracę | 8,8% | 11,4% | 8,1% | 19,8% | 9,5% | 15,2% | 15,1% | 13,0% | 15,6% | 15,6% | 14,0% |
| samozatrudnienie | 4,1% | 0,0% | 3,2% | 0,0% | 0,0% | 5,1% | 1,2% | 2,2% | 1,1% | 0,7% | 0,4% |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 3 186 zł | 3 250 zł | 2 447 zł | 2 713 zł | 2 063 zł | 2 127 zł | 2 913 zł | 1 462 zł | 1 386 zł | 2 006 zł | 1 642 zł |
| w II roku | 3 787 zł | 4 775 zł | 3 734 zł | 2 884 zł | 3 117 zł | 2 934 zł | 2 508 zł | 2 092 zł | 2 466 zł | 1 976 zł | |
| w III roku | 4 866 zł | 5 630 zł | 3 989 zł | 4 114 zł | 3 194 zł | 2 880 zł | 2 520 zł | 3 184 zł | 2 465 zł | ||
| w IV roku | 6 341 zł | 5 727 zł | 5 884 zł | 4 364 zł | 3 985 zł | 3 372 zł | 4 212 zł | 3 144 zł | |||
| w V roku | 7 484 zł | 7 225 zł | 5 770 zł | 5 095 zł | 4 324 zł | 4 487 zł | 3 671 zł |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 5 266 zł | 5 518 zł | 3 627 zł | 3 223 zł | 2 460 zł | 2 694 zł | 3 155 zł | 1 659 zł | 1 537 zł | 2 185 zł | 2 175 zł |
| w II roku | 7 065 zł | 5 192 zł | 4 404 zł | 3 356 zł | 4 110 zł | 3 480 zł | 2 917 zł | 2 477 zł | 2 919 zł | 2 123 zł | |
| w III roku | 5 942 zł | 6 131 zł | 4 756 zł | 4 656 zł | 3 751 zł | 3 243 zł | 3 023 zł | 3 719 zł | 2 724 zł | ||
| w IV roku | 7 502 zł | 6 140 zł | 6 232 zł | 4 809 zł | 4 196 zł | 3 959 zł | 4 184 zł | 3 282 zł | |||
| w V roku | 8 138 zł | 7 665 zł | 6 208 zł | 5 373 zł | 5 078 zł | 5 078 zł | 3 676 zł |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 0,33 | 0,42 | 0,36 | 0,42 | 0,33 | 0,38 | 0,55 | 0,34 | 0,32 | 0,45 | 0,42 |
| w II roku | 0,43 | 0,62 | 0,50 | 0,42 | 0,52 | 0,53 | 0,48 | 0,44 | 0,49 | 0,49 | |
| w III roku | 0,53 | 0,67 | 0,54 | 0,60 | 0,51 | 0,53 | 0,49 | 0,62 | 0,57 | ||
| w IV roku | 0,69 | 0,66 | 0,74 | 0,66 | 0,68 | 0,62 | 0,75 | 0,68 | |||
| w V roku | 0,80 | 0,81 | 0,77 | 0,75 | 0,74 | 0,75 | 0,70 |

Stolica pełna możliwości
Warszawa, jako centrum polityczne, gospodarcze i kulturalne kraju, otwiera przed studentami nieograniczone szanse na nawiązywanie kontaktów oraz uczestnictwo w prestiżowych wydarzeniach. To miejsce, gdzie działalność instytucji publicznych i międzynarodowych organizacji tworzy unikalne środowisko sprzyjające rozwojowi zawodowemu.
Dynamiczny rynek pracy
Miasto przyciąga największe przedsiębiorstwa oraz innowacyjne startupy, co zapewnia dostęp do licznych praktyk, staży i projektów współpracy. Dzięki temu studenci szybko zdobywają praktyczne umiejętności, które przekładają się na dynamiczny start kariery zawodowej.
Bogata oferta kulturalna i rozrywkowa
Warszawa oferuje szeroki wachlarz wydarzeń kulturalnych, od koncertów i wystaw, po festiwale i spektakle. Ta różnorodność pozwala studentom nie tylko na relaks, ale również na rozwijanie zainteresowań i twórczego podejścia do życia poza uczelnią.
Międzynarodowy charakter
Spotkanie studentów i profesjonalistów z całego świata sprawia, że warszawskie środowisko naukowe jest wielokulturowe i otwarte. Ta globalna wymiana doświadczeń wzbogaca perspektywy edukacyjne i przygotowuje do pracy na arenie międzynarodowej.
Nowoczesna infrastruktura
Rozbudowana sieć transportowa, nowoczesne kampusy, centra naukowe oraz przestrzenie coworkingowe zapewniają komfortowe warunki do nauki i badań. Warszawa inwestuje w rozwój technologiczny, co umożliwia studentom korzystanie z najnowszych rozwiązań i zasobów miejskich.