


Bezpieczeństwo narodowe na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (UKEN) to stacjonarne studia I stopnia o profilu ogólnoakademickim, prowadzone w Instytucie Bezpieczeństwa i Informatyki. To kierunek dla osób, które wiążą przyszłość ze służbami mundurowymi, ale też dla tych, które chcą zajmować się ochroną informacji niejawnych, cywilnym zarządzaniem ryzykiem i sytuacjami kryzysowymi albo bezpieczeństwem firm.
Studia obejmują zarządzanie systemem bezpieczeństwa państwa, podstawy prawne procedur dotyczących bezpieczeństwa oraz podmioty właściwe w tej sferze. Poznajesz zadania administracji publicznej, problematykę zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwo na poziomie sektorowym i różne rodzaje przestępczości – z terroryzmem włącznie. Uczysz się rozumieć przyczyny i przebieg procesów politycznych, społecznych, ekonomicznych i wojskowych oraz zagrożeń w skali państwa i regionu.
Sporo miejsca zajmuje warsztat: krytyczny odbiór mediów, korzystanie z otwartych zasobów edukacyjnych i opracowań naukowych, przygotowywanie wypowiedzi ustnych i pisemnych oraz realizacja zadań badawczych. Ćwiczysz też podejmowanie decyzji z przewidywaniem ich skutków.
W toku studiów wybierasz jeden z modułów specjalnościowych, który pozwala pogłębić wybrany obszar bezpieczeństwa narodowego i świadomie zaplanować dalszą ścieżkę zawodową.
Absolwent jest przygotowany do pracy lub służby m.in.:
Stan na rekrutację 2026/27, na podstawie stron kierunku na uken.krakow.pl.


| liczba absolwentów | |
|---|---|
| rok 2014 | 74 |
| rok 2015 | 94 |
| rok 2016 | 123 |
| rok 2017 | 118 |
| rok 2018 | 129 |
| rok 2019 | 101 |
| rok 2020 | 42 |
| rok 2024 | 113 |
| % absolwentów | |
|---|---|
| absolwenci z roku 2014 | |
| absolwenci z roku 2015 | 74,5% |
| absolwenci z roku 2016 | 86,2% |
| absolwenci z roku 2017 | 72,9% |
| absolwenci z roku 2018 | 82,9% |
| absolwenci z roku 2019 | 84,1% |
| absolwenci z roku 2020 | 71,4% |
| absolwenci z roku 2024 | 78,8% |
| podjęli studia II stopnia | ukończyli studia II stopnia | |
|---|---|---|
| absolwenci z roku 2014 | ||
| absolwenci z roku 2015 | 56,4% | |
| absolwenci z roku 2016 | 70,7% | |
| absolwenci z roku 2017 | 55,1% | |
| absolwenci z roku 2018 | 71,4% | |
| absolwenci z roku 2019 | 66,4% | |
| absolwenci z roku 2020 | 57,2% | |
| absolwenci z roku 2024 | 0,0% |
| abs. 2024 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 2,9% | 6,2% | 2,5% | 3,8% | 5,6% | 2,9% | 10,8% | 4,8% |
| w II roku | 4,0% | 1,1% | 1,6% | 4,3% | 1,9% | 8,1% | 0,7% | |
| w III roku | 3,4% | 2,8% | 5,8% | 3,9% | 6,0% | 5,5% | 6,4% | |
| w IV roku | 5,2% | 4,2% | 5,7% | 4,2% | 3,5% | 4,4% | 4,3% | |
| w V roku | 8,0% | 2,8% | 2,5% | 4,5% | 2,7% | 4,1% | 1,7% |
| abs. 2024 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 0,52 | 1,21 | 0,50 | 0,79 | 1,15 | 0,37 | 1,04 | 0,38 |
| w II roku | 0,69 | 0,14 | 0,47 | 0,98 | 0,25 | 1,06 | 0,05 | |
| w III roku | 0,67 | 0,57 | 1,07 | 0,87 | 1,24 | 1,06 | 1,00 | |
| w IV roku | 1,14 | 0,98 | 1,14 | 0,88 | 0,94 | 0,98 | 0,76 | |
| w V roku | 2,55 | 0,59 | 0,47 | 1,10 | 0,58 | 0,82 | 0,30 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | |
|---|---|---|
| absolwenci z roku 2014 | 17,46 | 21,74 |
| absolwenci z roku 2015 | 10,71 | 13,66 |
| absolwenci z roku 2016 | 13,77 | 17,16 |
| absolwenci z roku 2017 | 12,83 | 17,09 |
| absolwenci z roku 2018 | 15,98 | 18,92 |
| absolwenci z roku 2019 | 13,58 | 16,29 |
| absolwenci z roku 2020 | 8,78 | 14,75 |
| absolwenci z roku 2024 | 3,99 | 6,39 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | samozatrudnienie | |
|---|---|---|---|
| abs. z roku 2014 | 44,6% | 33,8% | 1,3% |
| abs. z roku 2015 | 66,0% | 52,1% | 4,3% |
| abs. z roku 2016 | 53,7% | 39,8% | 3,3% |
| abs. z roku 2017 | 55,9% | 42,4% | 2,5% |
| abs. z roku 2018 | 48,1% | 41,9% | 1,6% |
| abs. z roku 2019 | 51,5% | 44,6% | 2,0% |
| abs. z roku 2020 | 59,5% | 47,6% | 2,4% |
| abs. z roku 2024 | 54,0% | 33,6% | 0,9% |
| abs. 2024 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| jakakolwiek praca | 30,5% | 41,0% | 41,5% | 35,0% | 40,4% | 37,7% | 48,2% | 29,4% |
| umowa o pracę | 22,2% | 31,9% | 37,5% | 30,3% | 30,7% | 31,5% | 39,3% | 23,6% |
| samozatrudnienie | 0,2% | 2,4% | 2,0% | 1,6% | 2,3% | 2,0% | 2,3% | 1,3% |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 3 434 zł | 2 397 zł | 2 565 zł | 2 115 zł | 1 970 zł | 2 173 zł | 1 772 zł | 1 939 zł |
| w II roku | 3 183 zł | 2 352 zł | 2 492 zł | 2 484 zł | 2 721 zł | 2 104 zł | 2 168 zł | |
| w III roku | 4 479 zł | 3 395 zł | 3 113 zł | 2 952 zł | 3 104 zł | 2 540 zł | 2 711 zł | |
| w IV roku | 5 843 zł | 4 725 zł | 4 025 zł | 3 695 zł | 3 870 zł | 3 190 zł | 3 077 zł | |
| w V roku | 6 873 zł | 6 070 zł | 5 117 zł | 4 317 zł | 4 308 zł | 3 731 zł | 3 692 zł |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 3 907 zł | 2 749 zł | 2 739 zł | 2 248 zł | 2 281 zł | 2 716 zł | 2 080 zł | 2 210 zł |
| w II roku | 3 488 zł | 2 737 zł | 2 820 zł | 2 610 zł | 2 777 zł | 2 324 zł | 2 508 zł | |
| w III roku | 4 544 zł | 3 688 zł | 3 391 zł | 3 177 zł | 3 291 zł | 2 668 zł | 2 941 zł | |
| w IV roku | 5 756 zł | 4 978 zł | 4 072 zł | 3 719 zł | 4 113 zł | 3 331 zł | 3 267 zł | |
| w V roku | 6 917 zł | 6 212 zł | 5 095 zł | 4 375 zł | 4 484 zł | 3 704 zł | 3 778 zł |
| abs. 2024 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 0,43 | 0,42 | 0,52 | 0,45 | 0,46 | 0,55 | 0,48 | 0,53 |
| w II roku | 0,49 | 0,44 | 0,50 | 0,53 | 0,64 | 0,54 | 0,56 | |
| w III roku | 0,62 | 0,57 | 0,58 | 0,60 | 0,68 | 0,61 | 0,67 | |
| w IV roku | 0,71 | 0,71 | 0,67 | 0,69 | 0,78 | 0,72 | 0,72 | |
| w V roku | 0,74 | 0,81 | 0,77 | 0,72 | 0,79 | 0,78 | 0,79 |

Bogata tradycja akademicka
Kraków od wieków kojarzy się z nauką i intelektualizmem. Historyczne środowisko miasta, z wieloma uczelniami i tradycjami akademickimi, nadaje studiowaniu wyjątkowy klimat, który inspiruje do głębokiej refleksji i rozwoju naukowego.
Niepowtarzalna atmosfera historyczna
Zabytkowe kamienice, malownicze uliczki i urokliwe place tworzą niezapomniany klimat, który codziennie inspiruje studentów. Otoczenie pełne historii i kultury sprzyja rozwijaniu kreatywności i poszerzaniu horyzontów.
Bogactwo kulturalne
Kraków to centrum kulturalne Polski, gdzie festiwale, wystawy, koncerty i wydarzenia artystyczne odbywają się niemal na każdym kroku. Taka oferta pozwala studentom nie tylko na naukę, ale i na aktywne uczestnictwo w życiu kulturalnym, co wzbogaca ich doświadczenia i rozwija pasje.
Społeczność studencka
Miasto przyciąga studentów z całego kraju i zagranicy, tworząc żywą, otwartą i wspierającą społeczność akademicką. Intensywne życie studenckie, liczne inicjatywy i spotkania umożliwiają budowanie trwałych relacji, które często przeradzają się w wartościowe kontakty zawodowe i przyjaźnie.
Inspirujące środowisko naukowe
Kraków oferuje nie tylko tradycyjne przestrzenie edukacyjne, ale także nowoczesne centra badawcze, biblioteki i miejsca spotkań naukowych. To połączenie tradycji z nowoczesnością stwarza idealne warunki do poszerzania wiedzy oraz rozwijania umiejętności praktycznych, przygotowując studentów do wyzwań współczesnego rynku pracy.