


Dietetyka na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie to sześciosemestralne studia licencjackie stacjonarne o profilu praktycznym. To kierunek dla osób, które łączą zainteresowanie biologią i chemią z empatią i chcą pomagać innym w świadomych wyborach żywieniowych.
Dietetyka łączy wiedzę medyczną, technologiczną i psychologiczną w odniesieniu do żywienia człowieka zdrowego i chorego oraz profilaktyki chorób dietozależnych. Poznajesz zasady planowania żywienia w różnych grupach wiekowych, metody oceny stanu odżywienia i podstawy dietoterapii w leczeniu chorób, takich jak cukrzyca, otyłość czy choroby serca. Uczysz się analizować skład produktów, komponować zbilansowane jadłospisy i prowadzić konsultacje dietetyczne oparte na wiedzy naukowej. W programie jest też psychologia jedzenia oraz praca z osobami z zaburzeniami odżywiania, na przykład z anoreksją czy bulimią.
Ćwiczenia i zajęcia kliniczne odbywają się w małych grupach i obejmują między innymi:
Praktyki zawodowe zaczynasz już na pierwszym roku studiów. Możesz je odbyć między innymi w dziale żywienia szpitala, w poradni dietetycznej, w szpitalu dla dorosłych i dzieci, w poradni gastroenterologicznej albo w poradni chorób metabolicznych. Kształcenie praktyczne stanowi na tym kierunku większą część zajęć.
Język obcy poznajesz na poziomie B2 razem ze specjalistycznym słownictwem, a w pracy dietetyka korzystasz z analizatorów składu ciała i profesjonalnego oprogramowania do układania jadłospisów, baz danych i norm żywieniowych.
Po dietetyce znajdziesz pracę między innymi w:
Na podstawie stron kierunku na uwm.edu.pl.



| liczba absolwentów | |
|---|---|
| rok 2014 | 31 |
| rok 2015 | 34 |
| rok 2016 | 36 |
| rok 2017 | 32 |
| rok 2018 | 51 |
| rok 2019 | 61 |
| rok 2020 | 41 |
| rok 2021 | 39 |
| rok 2022 | 41 |
| rok 2023 | 41 |
| rok 2024 | 18 |
| % absolwentów | |
|---|---|
| absolwenci z roku 2014 | |
| absolwenci z roku 2015 | 97,1% |
| absolwenci z roku 2016 | 88,9% |
| absolwenci z roku 2017 | 87,5% |
| absolwenci z roku 2018 | 68,6% |
| absolwenci z roku 2019 | 86,9% |
| absolwenci z roku 2020 | 82,9% |
| absolwenci z roku 2021 | 66,7% |
| absolwenci z roku 2022 | 78,0% |
| absolwenci z roku 2023 | 61,0% |
| absolwenci z roku 2024 | 88,9% |
| podjęli studia II stopnia | ukończyli studia II stopnia | |
|---|---|---|
| absolwenci z roku 2014 | ||
| absolwenci z roku 2015 | 79,4% | |
| absolwenci z roku 2016 | 63,9% | |
| absolwenci z roku 2017 | 68,8% | |
| absolwenci z roku 2018 | 51,0% | |
| absolwenci z roku 2019 | 73,8% | |
| absolwenci z roku 2020 | 70,7% | |
| absolwenci z roku 2021 | 56,4% | |
| absolwenci z roku 2022 | 58,5% | |
| absolwenci z roku 2023 | 31,7% | |
| absolwenci z roku 2024 | 0,0% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 1,4% | 4,5% | 5,7% | 3,2% | 7,5% | 6,3% | 6,9% | 6,2% | 8,6% | 9,6% | 5,9% |
| w II roku | 3,7% | 5,1% | 3,0% | 5,1% | 3,1% | 3,1% | 3,6% | 2,3% | 3,4% | 3,0% | |
| w III roku | 11,2% | 4,5% | 7,1% | 3,8% | 9,2% | 6,8% | 6,5% | 6,9% | 5,4% | ||
| w IV roku | 7,1% | 0,4% | 1,9% | 5,1% | 0,8% | 6,0% | 5,9% | 4,8% | |||
| w V roku | 3,0% | 2,2% | 2,6% | 0,5% | 3,9% | 2,2% | 2,4% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 0,23 | 0,65 | 0,63 | 0,75 | 1,02 | 1,21 | 1,11 | 0,86 | 1,01 | 0,74 | 0,58 |
| w II roku | 0,57 | 0,43 | 0,34 | 0,69 | 0,52 | 0,33 | 0,43 | 0,21 | 0,34 | 0,44 | |
| w III roku | 1,58 | 0,42 | 0,98 | 0,60 | 1,42 | 1,07 | 0,99 | 0,82 | 0,67 | ||
| w IV roku | 0,98 | 0,03 | 0,23 | 0,85 | 0,08 | 0,99 | 0,54 | 0,96 | |||
| w V roku | 0,52 | 0,30 | 0,49 | 0,23 | 0,56 | 0,16 | 0,40 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | |
|---|---|---|
| absolwenci z roku 2014 | 20,80 | 25,69 |
| absolwenci z roku 2015 | 20,19 | 23,61 |
| absolwenci z roku 2016 | 19,74 | 25,94 |
| absolwenci z roku 2017 | 17,94 | 23,75 |
| absolwenci z roku 2018 | 14,37 | 22,78 |
| absolwenci z roku 2019 | 16,20 | 22,13 |
| absolwenci z roku 2020 | 13,53 | 18,31 |
| absolwenci z roku 2021 | 11,86 | 15,53 |
| absolwenci z roku 2022 | 16,03 | 17,52 |
| absolwenci z roku 2023 | 12,55 | 11,78 |
| absolwenci z roku 2024 | 5,73 | 5,33 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | samozatrudnienie | |
|---|---|---|---|
| abs. z roku 2014 | 29,0% | 16,1% | 0,0% |
| abs. z roku 2015 | 41,2% | 26,5% | 2,9% |
| abs. z roku 2016 | 36,1% | 19,4% | 8,3% |
| abs. z roku 2017 | 34,4% | 28,1% | 3,1% |
| abs. z roku 2018 | 58,8% | 37,3% | 3,9% |
| abs. z roku 2019 | 50,8% | 31,1% | 3,3% |
| abs. z roku 2020 | 61,0% | 34,1% | 2,4% |
| abs. z roku 2021 | 59,0% | 43,6% | 0,0% |
| abs. z roku 2022 | 39,0% | 24,4% | 2,4% |
| abs. z roku 2023 | 43,9% | 31,7% | 0,0% |
| abs. z roku 2024 | 55,6% | 33,3% | 11,1% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| jakakolwiek praca | 28,2% | 28,9% | 24,8% | 37,8% | 35,2% | 27,9% | 31,0% | 19,5% | 18,5% | 22,1% | 13,4% |
| umowa o pracę | 19,4% | 21,1% | 12,6% | 27,6% | 20,1% | 17,6% | 19,8% | 15,9% | 9,0% | 9,6% | 8,6% |
| samozatrudnienie | 6,5% | 0,0% | 0,2% | 0,0% | 0,4% | 2,6% | 2,1% | 2,3% | 4,2% | 2,7% | 0,0% |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 3 495 zł | 2 664 zł | 2 464 zł | 2 130 zł | 1 511 zł | 1 786 zł | 1 555 zł | 1 582 zł | 1 334 zł | 1 049 zł | 841 zł |
| w II roku | 4 515 zł | 2 651 zł | 3 127 zł | 2 811 zł | 2 310 zł | 2 310 zł | 1 879 zł | 1 202 zł | 1 569 zł | 1 504 zł | |
| w III roku | 3 509 zł | 4 503 zł | 4 214 zł | 3 157 zł | 2 684 zł | 2 397 zł | 2 066 zł | 2 122 zł | 2 629 zł | ||
| w IV roku | 5 529 zł | 5 285 zł | 4 266 zł | 3 183 zł | 3 279 zł | 2 867 zł | 2 913 zł | 3 166 zł | |||
| w V roku | 6 072 zł | 5 212 zł | 4 174 zł | 3 904 zł | 3 366 zł | 2 804 zł | 3 571 zł |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 4 319 zł | 3 700 zł | 2 969 zł | 2 507 zł | 2 075 zł | 2 283 zł | 1 923 zł | 1 766 zł | 1 601 zł | 1 551 zł | 1 053 zł |
| w II roku | 4 581 zł | 3 489 zł | 3 879 zł | 3 132 zł | 2 546 zł | 2 625 zł | 2 163 zł | 1 207 zł | 1 644 zł | 1 867 zł | |
| w III roku | 4 661 zł | 4 925 zł | 4 520 zł | 3 238 zł | 3 055 zł | 2 532 zł | 2 120 zł | 2 197 zł | 2 676 zł | ||
| w IV roku | 5 642 zł | 5 494 zł | 4 367 zł | 3 543 zł | 3 561 zł | 2 981 zł | 2 982 zł | 3 305 zł | |||
| w V roku | 6 341 zł | 5 365 zł | 4 448 zł | 4 381 zł | 3 406 zł | 3 251 zł | 3 767 zł |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 0,44 | 0,35 | 0,40 | 0,37 | 0,31 | 0,36 | 0,34 | 0,35 | 0,34 | 0,26 | 0,23 |
| w II roku | 0,54 | 0,37 | 0,47 | 0,50 | 0,42 | 0,47 | 0,40 | 0,29 | 0,39 | 0,38 | |
| w III roku | 0,44 | 0,60 | 0,65 | 0,52 | 0,51 | 0,47 | 0,45 | 0,51 | 0,64 | ||
| w IV roku | 0,66 | 0,71 | 0,63 | 0,55 | 0,58 | 0,57 | 0,66 | 0,75 | |||
| w V roku | 0,72 | 0,69 | 0,64 | 0,62 | 0,62 | 0,61 | 0,75 |