

Dietetyka to intensywnie rozwijająca się dziedzina nauki zajmująca się żywnością i żywieniem człowieka zarówno chorego jak i zdrowego. Ciągły rozwój tej nauki, poprzez swą interdyscyplinarność, obejmuje coraz szersze obszary nie tylko nauki ale także przemysłu i usług. W związku z tym wzrasta zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów w tej dziedzinie.
Absolwent dietetyki dzięki wiedzy i umiejętnościom nabytym podczas studiowania w Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu może pracować po studiach jako:
Podczas studiów w Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu
studenci zdobywają wiedzę z chemii i biochemii ogólnej i żywności,
anatomii i fizjologii człowieka, mikrobiologii, genetyki, żywienia
klinicznego, klinicznego zarysu chorób, kwalifikowanej pierwszej pomocy,
farmakologii i farmakoterapii, towaroznawstwa surowców spożywczych i
żywności, toksykologii żywności, edukacji żywieniowej.
Wiedza z zakresu chorób, ról składników pokarmowych, suplementów diety i ich wpływu na procesy fizjologiczne i patologiczne u człowieka, powoduje że absolwent, stając się dieto terapeutą, jest wspólnie z lekarzem, współtwórcą efektu terapeutycznego w leczeniu. Ponadto posiadając wiedzę o zasadach prawidłowego żywienia zdrowego człowieka jak i chorego, potrafi prowadzić edukację żywieniową w społeczeństwie.

Dietetyka w Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi to trzyletnie studia I stopnia o profilu praktycznym, prowadzone stacjonarnie i niestacjonarnie i zakończone tytułem licencjata. Kierunek jest dla osób, które interesują się zdrowym stylem życia i chcą zawodowo pomagać innym – w profilaktyce, w poradnictwie dietetycznym i przy leczeniu chorób zależnych od sposobu żywienia.
Uczysz się rozpoznawać błędy żywieniowe, układać indywidualne plany żywienia i wspierać dietą leczenie chorób. Wśród przedmiotów są m.in.:
W trakcie studiów wybierasz jedną z trzech ścieżek kształcenia. Dietetyka medyczna przygotowuje do doboru diety w chorobach – m.in. alergicznych, autoimmunologicznych, metabolicznych, nowotworowych i sercowo-naczyniowych – oraz do żywienia kobiet w ciąży, karmiących i niemowląt. Dietetyka sportowa uczy układać diety dla osób trenujących zawodowo i rekreacyjnie, z uwzględnieniem treningu, zawodów, regeneracji i suplementacji. Psychodietetyka skupia się na psychologicznych przyczynach zaburzeń odżywiania, nadwagi i otyłości oraz na tym, jak skutecznie pomagać w zmianie nawyków.
Zajęcia praktyczne w skrócie
Miejsce pracy zależy w dużej mierze od wybranej ścieżki. Po dietetyce medycznej i psychodietetyce możesz pracować w przychodniach i gabinetach specjalistycznych, w placówkach zajmujących się pacjentami z zaburzeniami psychosomatycznymi albo prowadzić własną działalność w zakresie porad dietetycznych. Po dietetyce sportowej – m.in. w klubach sportowych, siłowniach, ośrodkach rekreacyjno-rehabilitacyjnych, ośrodkach SPA i na obozach treningowych.
Po licencjacie możesz kontynuować naukę na studiach II stopnia.
Stan na rekrutację 2026/27, na podstawie stron kierunku na wsbinoz.edu.pl.



| liczba absolwentów | |
|---|---|
| rok 2014 | 44 |
| rok 2015 | 51 |
| rok 2016 | 53 |
| rok 2017 | 56 |
| rok 2018 | 57 |
| rok 2019 | 83 |
| rok 2020 | 55 |
| rok 2021 | 49 |
| rok 2022 | 53 |
| rok 2023 | 63 |
| rok 2024 | 57 |
| % absolwentów | |
|---|---|
| absolwenci z roku 2014 | |
| absolwenci z roku 2015 | 59,7% |
| absolwenci z roku 2016 | 58,5% |
| absolwenci z roku 2017 | 55,3% |
| absolwenci z roku 2018 | 57,9% |
| absolwenci z roku 2019 | 68,7% |
| absolwenci z roku 2020 | 67,3% |
| absolwenci z roku 2021 | 63,3% |
| absolwenci z roku 2022 | 69,8% |
| absolwenci z roku 2023 | 69,9% |
| absolwenci z roku 2024 | 63,2% |
| podjęli studia II stopnia | ukończyli studia II stopnia | |
|---|---|---|
| absolwenci z roku 2014 | ||
| absolwenci z roku 2015 | 49,1% | |
| absolwenci z roku 2016 | 35,9% | |
| absolwenci z roku 2017 | 42,9% | |
| absolwenci z roku 2018 | 42,1% | |
| absolwenci z roku 2019 | 47,0% | |
| absolwenci z roku 2020 | 54,6% | |
| absolwenci z roku 2021 | 55,1% | |
| absolwenci z roku 2022 | 51,0% | |
| absolwenci z roku 2023 | 42,9% | |
| absolwenci z roku 2024 | 0,0% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 2,1% | 1,8% | 5,2% | 6,0% | 3,5% | 3,4% | 8,2% | 6,3% | 9,2% | 6,2% | 9,7% |
| w II roku | 1,3% | 3,8% | 4,4% | 3,5% | 1,7% | 6,9% | 6,5% | 5,6% | 11,3% | 5,7% | |
| w III roku | 5,0% | 1,6% | 3,3% | 3,0% | 6,0% | 9,2% | 6,4% | 4,8% | 5,7% | ||
| w IV roku | 4,9% | 1,8% | 4,2% | 7,0% | 7,0% | 7,9% | 1,6% | 11,4% | |||
| w V roku | 5,8% | 3,9% | 4,3% | 2,1% | 8,8% | 3,4% | 6,6% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 0,34 | 0,43 | 0,94 | 1,01 | 0,56 | 0,56 | 1,23 | 0,81 | 1,10 | 0,57 | 0,89 |
| w II roku | 0,26 | 0,61 | 0,93 | 0,78 | 0,29 | 1,26 | 1,03 | 0,99 | 1,34 | 0,56 | |
| w III roku | 0,65 | 0,33 | 0,56 | 0,55 | 0,89 | 1,50 | 1,11 | 0,82 | 0,60 | ||
| w IV roku | 0,87 | 0,33 | 0,79 | 1,00 | 1,03 | 1,28 | 0,45 | 2,27 | |||
| w V roku | 0,88 | 0,74 | 0,60 | 0,33 | 1,41 | 0,68 | 2,38 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | |
|---|---|---|
| absolwenci z roku 2014 | 10,34 | 12,36 |
| absolwenci z roku 2015 | 9,98 | 13,77 |
| absolwenci z roku 2016 | 5,94 | 8,99 |
| absolwenci z roku 2017 | 6,90 | 9,50 |
| absolwenci z roku 2018 | 8,80 | 10,84 |
| absolwenci z roku 2019 | 5,85 | 9,69 |
| absolwenci z roku 2020 | 6,59 | 10,29 |
| absolwenci z roku 2021 | 6,51 | 9,17 |
| absolwenci z roku 2022 | 8,53 | 10,07 |
| absolwenci z roku 2023 | 5,46 | 7,35 |
| absolwenci z roku 2024 | 1,40 | 2,49 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | samozatrudnienie | |
|---|---|---|---|
| abs. z roku 2014 | 63,6% | 54,6% | 4,6% |
| abs. z roku 2015 | 61,8% | 52,7% | 12,0% |
| abs. z roku 2016 | 83,0% | 60,4% | 15,1% |
| abs. z roku 2017 | 78,6% | 66,1% | 7,1% |
| abs. z roku 2018 | 73,7% | 59,7% | 15,8% |
| abs. z roku 2019 | 75,9% | 60,3% | 16,9% |
| abs. z roku 2020 | 74,5% | 58,2% | 10,9% |
| abs. z roku 2021 | 79,6% | 63,3% | 10,2% |
| abs. z roku 2022 | 71,7% | 47,2% | 17,0% |
| abs. z roku 2023 | 66,7% | 55,5% | 4,8% |
| abs. z roku 2024 | 70,2% | 54,3% | 5,3% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| jakakolwiek praca | 62,3% | 52,4% | 51,6% | 65,0% | 60,6% | 61,2% | 63,9% | 64,6% | 73,0% | 53,6% | 55,7% |
| umowa o pracę | 49,6% | 44,5% | 35,5% | 45,2% | 48,9% | 44,4% | 47,9% | 47,9% | 54,9% | 39,0% | 44,5% |
| samozatrudnienie | 4,2% | 4,2% | 10,1% | 8,5% | 6,0% | 13,0% | 14,2% | 7,0% | 11,3% | 12,0% | 4,6% |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 4 623 zł | 4 218 zł | 3 431 zł | 2 615 zł | 2 839 zł | 2 414 zł | 2 248 zł | 2 254 zł | 2 396 zł | 2 297 zł | 1 968 zł |
| w II roku | 4 831 zł | 3 549 zł | 3 381 zł | 3 716 zł | 2 866 zł | 2 772 zł | 2 573 zł | 2 650 zł | 2 109 zł | 2 111 zł | |
| w III roku | 4 453 zł | 4 407 zł | 4 191 zł | 3 655 zł | 3 044 zł | 3 196 zł | 3 004 zł | 2 409 zł | 2 320 zł | ||
| w IV roku | 4 645 zł | 5 118 zł | 4 103 zł | 3 776 zł | 3 461 zł | 3 298 zł | 2 629 zł | 2 707 zł | |||
| w V roku | 5 899 zł | 4 556 zł | 4 427 zł | 4 448 zł | 3 513 zł | 2 963 zł | 3 058 zł |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 5 464 zł | 4 439 zł | 4 305 zł | 2 803 zł | 3 456 zł | 2 514 zł | 2 593 zł | 2 356 zł | 2 591 zł | 2 378 zł | 1 996 zł |
| w II roku | 4 674 zł | 4 382 zł | 3 843 zł | 4 250 zł | 3 021 zł | 2 893 zł | 2 864 zł | 2 914 zł | 2 370 zł | 2 201 zł | |
| w III roku | 5 273 zł | 4 520 zł | 4 727 zł | 3 617 zł | 3 167 zł | 3 621 zł | 3 279 zł | 2 460 zł | 2 471 zł | ||
| w IV roku | 5 310 zł | 5 621 zł | 4 396 zł | 3 826 zł | 3 789 zł | 3 412 zł | 2 609 zł | 2 906 zł | |||
| w V roku | 6 224 zł | 5 038 zł | 4 656 zł | 4 539 zł | 3 707 zł | 3 001 zł | 3 478 zł |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 0,54 | 0,55 | 0,50 | 0,46 | 0,51 | 0,48 | 0,50 | 0,53 | 0,60 | 0,62 | 0,55 |
| w II roku | 0,56 | 0,47 | 0,51 | 0,61 | 0,52 | 0,57 | 0,56 | 0,61 | 0,55 | 0,56 | |
| w III roku | 0,54 | 0,57 | 0,60 | 0,60 | 0,58 | 0,65 | 0,64 | 0,55 | 0,56 | ||
| w IV roku | 0,53 | 0,65 | 0,60 | 0,66 | 0,64 | 0,64 | 0,59 | 0,61 | |||
| w V roku | 0,68 | 0,58 | 0,68 | 0,75 | 0,64 | 0,61 | 0,66 |