


Na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (UKW) Bezpieczeństwo narodowe prowadzi Wydział Nauk o Polityce i Administracji jako trzyletnie studia pierwszego stopnia, stacjonarne i niestacjonarne. Kierunek łączy wiedzę o polityce, prawie i administracji z działaniem w sytuacjach kryzysowych – to propozycja dla osób, które myślą o pracy w służbach mundurowych, administracji publicznej lub zarządzaniu kryzysowym.
Program prowadzi od zagrożeń i instytucji państwa do konkretnych narzędzi reagowania – wśród przedmiotów są m.in.:
Po drugim semestrze wybierasz moduł, który od czwartego semestru ukierunkowuje dalszą naukę: bezpieczeństwo polityczno-militarne, bezpieczeństwo wewnętrzne państwa, bezpieczeństwo ekonomiczne, ekologiczne albo społeczne. W module wewnętrznym są m.in. Policja, Straż Graniczna i służby specjalne w systemie bezpieczeństwa RP, Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy i infrastruktura krytyczna. Moduł polityczno-militarny obejmuje m.in. misje pokojowe, planowanie obronne i modele obrony terytorialnej i cywilnej, a ekonomiczny – bezpieczeństwo energetyczne i przemysł obronny. Uruchomienie modułów zależy od wyborów studentów.
Po licencjacie możesz pracować w administracji publicznej, służbach mundurowych i centrach zarządzania kryzysowego, a także w sektorze ochrony fizycznej, w firmach prywatnych i jednostkach odpowiadających za bezpieczeństwo lokalne i regionalne – np. jako analityk bezpieczeństwa albo specjalista ds. zarządzania kryzysowego. Studia rozwijają ocenę ryzyka, planowanie działań operacyjnych i pracę zespołową, a otwierają też drogę do studiów magisterskich i podyplomowych.
Ciekawostka: W ostatnim semestrze jest przedmiot o bezpieczeństwie w dobie pandemii i świecie postpandemicznym, a obok niego bezpieczeństwo zdrowotne pojawia się już na drugim roku.
Stan na rekrutację 2026/27, na podstawie stron kierunku na rekrutacja.ukw.edu.pl.


| liczba absolwentów | |
|---|---|
| rok 2014 | 92 |
| rok 2015 | 101 |
| rok 2016 | 125 |
| rok 2017 | 123 |
| rok 2018 | 90 |
| rok 2019 | 61 |
| rok 2020 | 40 |
| rok 2021 | 30 |
| rok 2022 | 32 |
| rok 2023 | 37 |
| rok 2024 | 33 |
| % absolwentów | |
|---|---|
| absolwenci z roku 2014 | |
| absolwenci z roku 2015 | 83,2% |
| absolwenci z roku 2016 | 75,2% |
| absolwenci z roku 2017 | 79,6% |
| absolwenci z roku 2018 | 72,2% |
| absolwenci z roku 2019 | 73,8% |
| absolwenci z roku 2020 | 72,5% |
| absolwenci z roku 2021 | 76,7% |
| absolwenci z roku 2022 | 78,1% |
| absolwenci z roku 2023 | 73,0% |
| absolwenci z roku 2024 | 84,8% |
| podjęli studia II stopnia | ukończyli studia II stopnia | |
|---|---|---|
| absolwenci z roku 2014 | ||
| absolwenci z roku 2015 | 67,3% | |
| absolwenci z roku 2016 | 56,8% | |
| absolwenci z roku 2017 | 61,8% | |
| absolwenci z roku 2018 | 48,9% | |
| absolwenci z roku 2019 | 62,3% | |
| absolwenci z roku 2020 | 52,5% | |
| absolwenci z roku 2021 | 63,3% | |
| absolwenci z roku 2022 | 62,5% | |
| absolwenci z roku 2023 | 54,1% | |
| absolwenci z roku 2024 | 0,0% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 0,5% | 4,3% | 4,2% | 0,8% | 6,2% | 4,9% | 5,0% | 4,8% | 6,1% | 8,6% | 8,0% |
| w II roku | 6,5% | 1,6% | 1,9% | 5,3% | 6,0% | 3,9% | 1,9% | 4,8% | 5,4% | 6,0% | |
| w III roku | 4,7% | 6,1% | 11,1% | 4,6% | 3,9% | 5,0% | 6,1% | 6,3% | 9,6% | ||
| w IV roku | 0,3% | 8,1% | 4,4% | 2,4% | 3,3% | 6,5% | 4,2% | 6,4% | |||
| w V roku | 9,8% | 2,6% | 2,0% | 4,1% | 7,3% | 2,2% | 3,1% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 0,06 | 0,83 | 0,74 | 0,13 | 1,27 | 0,79 | 0,77 | 0,59 | 0,50 | 0,63 | 0,55 |
| w II roku | 1,32 | 0,24 | 0,24 | 0,96 | 0,59 | 0,75 | 0,32 | 0,53 | 0,49 | 0,48 | |
| w III roku | 1,40 | 0,79 | 1,22 | 0,64 | 0,62 | 0,77 | 0,86 | 0,89 | 1,00 | ||
| w IV roku | 0,03 | 1,41 | 1,04 | 0,41 | 0,58 | 1,19 | 0,53 | 0,86 | |||
| w V roku | 1,43 | 0,77 | 0,56 | 0,83 | 0,96 | 0,26 | 0,59 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | |
|---|---|---|
| absolwenci z roku 2014 | 16,05 | 20,67 |
| absolwenci z roku 2015 | 13,56 | 17,13 |
| absolwenci z roku 2016 | 10,69 | 14,81 |
| absolwenci z roku 2017 | 10,38 | 14,15 |
| absolwenci z roku 2018 | 12,50 | 16,68 |
| absolwenci z roku 2019 | 14,14 | 18,02 |
| absolwenci z roku 2020 | 19,18 | 23,78 |
| absolwenci z roku 2021 | 15,60 | 19,31 |
| absolwenci z roku 2022 | 11,57 | 13,32 |
| absolwenci z roku 2023 | 9,79 | 14,70 |
| absolwenci z roku 2024 | 3,59 | 4,92 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | samozatrudnienie | |
|---|---|---|---|
| abs. z roku 2014 | 46,8% | 31,5% | 0,0% |
| abs. z roku 2015 | 56,5% | 42,6% | 1,0% |
| abs. z roku 2016 | 64,0% | 50,4% | 2,4% |
| abs. z roku 2017 | 66,7% | 54,5% | 0,8% |
| abs. z roku 2018 | 57,7% | 46,7% | 1,1% |
| abs. z roku 2019 | 49,2% | 41,0% | 1,6% |
| abs. z roku 2020 | 40,0% | 35,0% | 0,0% |
| abs. z roku 2021 | 43,3% | 33,3% | 0,0% |
| abs. z roku 2022 | 56,2% | 50,0% | 0,0% |
| abs. z roku 2023 | 48,6% | 21,6% | 0,0% |
| abs. z roku 2024 | 45,5% | 30,3% | 3,0% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| jakakolwiek praca | 32,1% | 25,2% | 46,4% | 23,9% | 23,3% | 32,7% | 44,5% | 44,0% | 46,0% | 37,5% | 32,2% |
| umowa o pracę | 22,0% | 16,8% | 37,2% | 20,0% | 19,4% | 26,6% | 35,0% | 33,5% | 36,2% | 26,8% | 21,6% |
| samozatrudnienie | 3,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,4% | 1,1% | 0,7% | 0,7% | 1,0% | 0,0% |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 2 464 zł | 2 010 zł | 3 215 zł | 1 686 zł | 2 327 zł | 2 056 zł | 2 246 zł | 1 873 zł | 1 738 zł | 1 434 zł | 1 393 zł |
| w II roku | 3 089 zł | 4 163 zł | 3 098 zł | 3 086 zł | 2 319 zł | 2 692 zł | 2 643 zł | 2 188 zł | 2 024 zł | 1 590 zł | |
| w III roku | 4 790 zł | 3 642 zł | 2 964 zł | 3 147 zł | 3 005 zł | 2 980 zł | 2 882 zł | 2 523 zł | 2 109 zł | ||
| w IV roku | 4 752 zł | 4 233 zł | 3 818 zł | 3 923 zł | 3 656 zł | 3 255 zł | 3 237 zł | 2 896 zł | |||
| w V roku | 5 640 zł | 5 009 zł | 4 714 zł | 4 230 zł | 3 592 zł | 3 669 zł | 3 350 zł |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 2 681 zł | 3 987 zł | 3 421 zł | 2 081 zł | 2 618 zł | 2 136 zł | 2 684 zł | 2 180 zł | 1 967 zł | 1 617 zł | 1 368 zł |
| w II roku | 3 920 zł | 4 403 zł | 3 302 zł | 3 196 zł | 2 712 zł | 2 896 zł | 2 992 zł | 2 315 zł | 2 252 zł | 1 720 zł | |
| w III roku | 5 233 zł | 4 479 zł | 3 707 zł | 3 531 zł | 3 277 zł | 3 228 zł | 2 980 zł | 2 687 zł | 2 300 zł | ||
| w IV roku | 5 335 zł | 4 822 zł | 4 010 zł | 4 016 zł | 3 767 zł | 3 396 zł | 3 233 zł | 2 859 zł | |||
| w V roku | 5 779 zł | 5 386 zł | 4 824 zł | 4 371 zł | 3 737 zł | 3 643 zł | 3 342 zł |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 0,30 | 0,27 | 0,49 | 0,29 | 0,47 | 0,44 | 0,52 | 0,47 | 0,47 | 0,40 | 0,40 |
| w II roku | 0,36 | 0,57 | 0,49 | 0,56 | 0,45 | 0,58 | 0,61 | 0,54 | 0,54 | 0,44 | |
| w III roku | 0,58 | 0,50 | 0,48 | 0,55 | 0,60 | 0,65 | 0,67 | 0,63 | 0,55 | ||
| w IV roku | 0,58 | 0,59 | 0,59 | 0,70 | 0,72 | 0,71 | 0,75 | 0,71 | |||
| w V roku | 0,71 | 0,69 | 0,75 | 0,76 | 0,72 | 0,79 | 0,77 |