


Bezpieczeństwo wewnętrzne na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (UMCS) to trzyletnie stacjonarne studia I stopnia o profilu ogólnoakademickim, prowadzone na Wydziale Prawa i Administracji. Kierunek jest dla osób, które chcą poznać prawne i społeczno-psychologiczne podstawy bezpieczeństwa państwa i pracować w służbach albo jako specjaliści od bezpieczeństwa.
W programie są m.in.:
Na studiach spotykasz się z przedstawicielami służb i formacji działających na rzecz bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. Uczysz się oceniać ryzyko podejmowanych działań i zgodnie z przepisami reagować na nieprzewidziane sytuacje, a także organizować pracę zespołu i nim kierować. Zainteresowania rozwijasz w kołach naukowych, m.in. Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Mediacji i Negocjacji czy Prawa Parlamentarnego, albo w organizacjach studenckich, takich jak ELSA Lublin.
Możesz korzystać ze staży studenckich w instytucjach publicznych i brać udział w wyjazdach studyjnych do Sejmu, Senatu, Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego i innych instytucji.
Wymiana studencka
Po studiach możesz pracować w jednostkach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa i ochronę jego interesów – m.in. w Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straży Granicznej, Służbie Celno-Skarbowej, Służbie Ochrony Państwa czy w strażach gminnych i miejskich. Drugą drogą jest sektor prywatny, w którym zatrudnisz się jako specjalista do spraw bezpieczeństwa.
Stan na rekrutację 2026/27, na podstawie stron kierunku na irk.umcs.pl.

| liczba absolwentów | |
|---|---|
| rok 2015 | 122 |
| rok 2016 | 258 |
| rok 2017 | 253 |
| rok 2018 | 240 |
| rok 2019 | 258 |
| rok 2020 | 211 |
| rok 2021 | 249 |
| rok 2022 | 197 |
| rok 2023 | 179 |
| rok 2024 | 139 |
| % absolwentów | |
|---|---|
| absolwenci z roku 2015 | 74,6% |
| absolwenci z roku 2016 | 85,2% |
| absolwenci z roku 2017 | 90,1% |
| absolwenci z roku 2018 | 85,9% |
| absolwenci z roku 2019 | 88,0% |
| absolwenci z roku 2020 | 84,9% |
| absolwenci z roku 2021 | 82,3% |
| absolwenci z roku 2022 | 78,2% |
| absolwenci z roku 2023 | 76,0% |
| absolwenci z roku 2024 | 84,9% |
| podjęli studia II stopnia | ukończyli studia II stopnia | |
|---|---|---|
| absolwenci z roku 2015 | 49,2% | |
| absolwenci z roku 2016 | 65,5% | |
| absolwenci z roku 2017 | 68,8% | |
| absolwenci z roku 2018 | 64,2% | |
| absolwenci z roku 2019 | 74,8% | |
| absolwenci z roku 2020 | 65,8% | |
| absolwenci z roku 2021 | 67,1% | |
| absolwenci z roku 2022 | 63,0% | |
| absolwenci z roku 2023 | 55,3% | |
| absolwenci z roku 2024 | 0,0% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 3,7% | 5,7% | 5,5% | 4,5% | 5,6% | 3,4% | 5,1% | 5,3% | 6,2% | 9,7% |
| w II roku | 4,6% | 3,4% | 2,4% | 3,9% | 3,3% | 5,4% | 2,6% | 3,7% | 7,0% | |
| w III roku | 8,0% | 9,0% | 8,9% | 10,7% | 14,8% | 12,9% | 11,0% | 12,1% | ||
| w IV roku | 5,3% | 5,2% | 9,8% | 9,8% | 10,4% | 8,2% | 6,6% | |||
| w V roku | 5,2% | 9,0% | 7,4% | 6,1% | 7,0% | 6,3% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 0,52 | 0,64 | 0,65 | 0,50 | 0,71 | 0,43 | 0,61 | 0,59 | 0,61 | 0,96 |
| w II roku | 0,49 | 0,39 | 0,26 | 0,62 | 0,31 | 0,63 | 0,31 | 0,45 | 0,90 | |
| w III roku | 1,14 | 1,24 | 1,30 | 1,20 | 1,73 | 1,79 | 1,54 | 1,56 | ||
| w IV roku | 0,67 | 0,81 | 1,12 | 1,17 | 1,35 | 1,15 | 0,95 | |||
| w V roku | 0,74 | 1,06 | 0,84 | 0,85 | 0,88 | 0,90 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | |
|---|---|---|
| absolwenci z roku 2015 | 12,72 | 17,83 |
| absolwenci z roku 2016 | 18,03 | 22,24 |
| absolwenci z roku 2017 | 18,32 | 23,84 |
| absolwenci z roku 2018 | 18,39 | 22,04 |
| absolwenci z roku 2019 | 19,26 | 24,24 |
| absolwenci z roku 2020 | 16,13 | 22,19 |
| absolwenci z roku 2021 | 16,66 | 20,72 |
| absolwenci z roku 2022 | 13,94 | 17,86 |
| absolwenci z roku 2023 | 8,67 | 10,70 |
| absolwenci z roku 2024 | 3,05 | 4,95 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | samozatrudnienie | |
|---|---|---|---|
| abs. z roku 2015 | 52,5% | 36,9% | 3,3% |
| abs. z roku 2016 | 39,9% | 30,2% | 2,7% |
| abs. z roku 2017 | 38,3% | 30,9% | 2,0% |
| abs. z roku 2018 | 42,9% | 35,4% | 2,1% |
| abs. z roku 2019 | 38,8% | 26,8% | 2,3% |
| abs. z roku 2020 | 45,5% | 29,9% | 3,4% |
| abs. z roku 2021 | 44,6% | 32,9% | 1,2% |
| abs. z roku 2022 | 50,3% | 34,0% | 2,1% |
| abs. z roku 2023 | 57,0% | 39,7% | 4,5% |
| abs. z roku 2024 | 44,6% | 31,7% | 1,4% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| jakakolwiek praca | 30,3% | 36,0% | 31,1% | 29,0% | 30,7% | 24,1% | 28,3% | 24,9% | 24,4% | 33,4% |
| umowa o pracę | 21,6% | 27,7% | 24,5% | 23,6% | 21,5% | 18,7% | 22,7% | 20,2% | 18,8% | 22,0% |
| samozatrudnienie | 0,4% | 3,1% | 0,7% | 0,8% | 2,8% | 1,0% | 1,2% | 1,2% | 1,6% | 2,9% |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 3 767 zł | 3 383 zł | 2 732 zł | 2 587 zł | 2 251 zł | 1 995 zł | 2 013 zł | 1 742 zł | 1 401 zł | 1 815 zł |
| w II roku | 4 895 zł | 4 259 zł | 3 476 zł | 2 849 zł | 2 291 zł | 2 470 zł | 1 992 zł | 1 921 zł | 2 149 zł | |
| w III roku | 4 806 zł | 4 289 zł | 3 749 zł | 2 943 zł | 2 666 zł | 2 307 zł | 2 400 zł | 2 433 zł | ||
| w IV roku | 5 421 zł | 4 821 zł | 4 210 zł | 3 525 zł | 2 990 zł | 3 064 zł | 2 921 zł | |||
| w V roku | 5 917 zł | 5 199 zł | 4 487 zł | 3 647 zł | 3 596 zł | 3 709 zł |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 4 878 zł | 4 336 zł | 3 517 zł | 3 222 zł | 2 824 zł | 2 330 zł | 2 253 zł | 1 905 zł | 1 621 zł | 2 221 zł |
| w II roku | 5 563 zł | 4 471 zł | 3 886 zł | 3 473 zł | 2 665 zł | 2 803 zł | 2 353 zł | 2 264 zł | 2 389 zł | |
| w III roku | 5 436 zł | 4 765 zł | 4 091 zł | 3 450 zł | 3 177 zł | 2 660 zł | 2 632 zł | 2 585 zł | ||
| w IV roku | 5 849 zł | 5 132 zł | 4 426 zł | 3 876 zł | 3 290 zł | 3 339 zł | 3 058 zł | |||
| w V roku | 6 160 zł | 5 397 zł | 4 700 zł | 3 805 zł | 3 761 zł | 3 747 zł |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 0,47 | 0,46 | 0,43 | 0,46 | 0,45 | 0,44 | 0,48 | 0,43 | 0,37 | 0,50 |
| w II roku | 0,61 | 0,57 | 0,54 | 0,51 | 0,45 | 0,55 | 0,46 | 0,47 | 0,56 | |
| w III roku | 0,59 | 0,59 | 0,59 | 0,52 | 0,53 | 0,51 | 0,56 | 0,60 | ||
| w IV roku | 0,67 | 0,67 | 0,67 | 0,63 | 0,60 | 0,66 | 0,68 | |||
| w V roku | 0,73 | 0,72 | 0,71 | 0,66 | 0,72 | 0,81 |