

Program studiów obejmuje: przedmioty podstawowe i kierunkowe: m. in. kształcenie słuchu, historia muzyki, harmonia, instrumentacja, fortepian, drugi instrument, dyrygowanie, emisja głosu oraz przedmioty dodatkowe i fakultatywne z zakresu historii kultury, etnomuzykologii, roli mediów w komunikacji kulturowej kultury i in.; przedmioty kształcenia nauczycielskiego: psychologia, pedagogika, metodyki przedmiotowe, praktyki pedagogiczne i warsztaty; przedmioty kształcenia ogólnego: filozofia, język obcy, technologie informacyjne. Indywidualny tok nauczania niektórych przedmiotów muzycznych zapewnia studentom optymalne doskonalenie umiejętności wykonawczych.
Absolwent posiada przygotowanie merytoryczne oraz pedagogiczne do prowadzenia zajęć dydaktycznych w zakresie przedmiotu muzyka w szkole podstawowej; posiada wiedzę i umiejętności potrzebne do prowadzenia chórów, zespołów wokalnych i instrumentalnych, warsztatów muzycznych w szkołach, placówkach pozaszkolnych i amatorskim ruchu muzycznym, prowadzenia zajęć umuzykalniających w przedszkolach i placówkach pozaszkolnych, działalności muzycznej w instytucjach kultury oraz animacji kultury muzycznej w społeczeństwie.
Absolwent kierunku jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia. Kandydaci na studia powinni wykazać się wiedzą muzyczną z zakresu szkoły muzycznej I stopnia.

Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (UMCS) to trzyletnie stacjonarne studia I stopnia o profilu ogólnoakademickim, prowadzone na Wydziale Artystycznym. Kierunek jest dla osób, które śpiewają lub grają na instrumencie i chcą uczyć muzyki, prowadzić zespoły albo organizować wydarzenia muzyczne.
Na studiach przygotowujesz się do pracy z dziećmi i zespołami:
Do wyboru są dwie specjalności: prowadzenie zespołów oraz muzyka rozrywkowa.
Na zajęciach artystycznych pracuje się ze studentami indywidualnie. Studenci biorą udział w koncertach chóralnych w kraju i za granicą, a na miejscu – w studenckich koncertach chóralnych, wokalnych i instrumentalnych, warsztatach muzycznych i cyklicznych imprezach artystycznych. Wydział współpracuje z krajowymi i międzynarodowymi ośrodkami kultury i sztuki. W trakcie studiów możesz realizować własne projekty i rozwijać zainteresowania w kołach naukowo-artystycznych.
Kwalifikacje w skrócie
Absolwenci znajdują miejsce w szkołach podstawowych, przedszkolach, placówkach pozaszkolnych, instytucjach kultury i amatorskim ruchu muzycznym.
Możesz pracować jako dyrygent zespołów wokalnych i instrumentalnych, śpiewać w chórach filharmonicznych lub teatralnych, działać jako artysta muzyk albo animator i promotor kultury muzycznej. Pełne kwalifikacje nauczycielskie zdobędziesz, kontynuując naukę na studiach II stopnia.
Stan na rekrutację 2026/27, na podstawie stron kierunku na irk.umcs.pl.




| liczba absolwentów | |
|---|---|
| rok 2014 | 12 |
| rok 2015 | 19 |
| rok 2016 | 14 |
| rok 2017 | 16 |
| rok 2018 | 12 |
| rok 2019 | 13 |
| rok 2021 | 19 |
| rok 2022 | 12 |
| rok 2023 | 10 |
| rok 2024 | 14 |
| % absolwentów | |
|---|---|
| absolwenci z roku 2014 | |
| absolwenci z roku 2015 | 89,5% |
| absolwenci z roku 2016 | 92,9% |
| absolwenci z roku 2017 | 87,5% |
| absolwenci z roku 2018 | 91,7% |
| absolwenci z roku 2019 | 92,3% |
| absolwenci z roku 2021 | 100,0% |
| absolwenci z roku 2022 | 66,7% |
| absolwenci z roku 2023 | 70,0% |
| absolwenci z roku 2024 | 78,6% |
| podjęli studia II stopnia | ukończyli studia II stopnia | |
|---|---|---|
| absolwenci z roku 2014 | ||
| absolwenci z roku 2015 | 73,7% | |
| absolwenci z roku 2016 | 50,0% | |
| absolwenci z roku 2017 | 75,0% | |
| absolwenci z roku 2018 | 66,7% | |
| absolwenci z roku 2019 | 76,9% | |
| absolwenci z roku 2021 | 63,2% | |
| absolwenci z roku 2022 | 41,7% | |
| absolwenci z roku 2023 | 40,0% | |
| absolwenci z roku 2024 | 0,0% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 12,5% | 0,0% | 2,1% | 0,0% | 5,8% | 0,0% | 0,0% | 6,5% | 0,0% | 4,2% |
| w II roku | 0,0% | 0,7% | 0,0% | 3,8% | 0,0% | 1,0% | 0,0% | 0,0% | 6,2% | |
| w III roku | 0,0% | 0,9% | 2,6% | 6,2% | 0,0% | 1,2% | 11,4% | 13,2% | ||
| w IV roku | 0,9% | 9,0% | 1,4% | 3,1% | 0,6% | 11,8% | 2,8% | |||
| w V roku | 8,3% | 0,0% | 2,1% | 0,0% | 7,9% | 0,0% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 1,83 | 0,00 | 0,26 | 0,00 | 0,97 | 0,00 | 0,00 | 0,80 | 0,00 | 0,33 |
| w II roku | 0,00 | 0,07 | 0,00 | 0,49 | 0,00 | 0,17 | 0,00 | 0,00 | 0,57 | |
| w III roku | 0,00 | 0,04 | 0,22 | 1,06 | 0,00 | 0,22 | 1,56 | 0,95 | ||
| w IV roku | 0,07 | 0,60 | 0,26 | 0,52 | 0,11 | 1,57 | 0,23 | |||
| w V roku | 1,31 | 0,00 | 0,59 | 0,00 | 1,36 | 0,00 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | |
|---|---|---|
| absolwenci z roku 2014 | 16,73 | 19,82 |
| absolwenci z roku 2015 | 23,05 | 24,47 |
| absolwenci z roku 2016 | 14,25 | 16,83 |
| absolwenci z roku 2017 | 6,83 | 6,00 |
| absolwenci z roku 2018 | 12,40 | 13,60 |
| absolwenci z roku 2019 | 20,08 | 26,00 |
| absolwenci z roku 2021 | 17,61 | 20,06 |
| absolwenci z roku 2022 | 5,89 | 16,50 |
| absolwenci z roku 2023 | 6,71 | 6,71 |
| absolwenci z roku 2024 | 4,42 | 8,75 |
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | samozatrudnienie | |
|---|---|---|---|
| abs. z roku 2014 | 33,3% | 33,3% | 0,0% |
| abs. z roku 2015 | 21,1% | 15,8% | 5,3% |
| abs. z roku 2016 | 42,9% | 35,7% | 0,0% |
| abs. z roku 2017 | 56,2% | 50,0% | 0,0% |
| abs. z roku 2018 | 50,0% | 50,0% | 0,0% |
| abs. z roku 2019 | 30,8% | 7,7% | 0,0% |
| abs. z roku 2021 | 42,1% | 31,6% | 0,0% |
| abs. z roku 2022 | 58,3% | 33,3% | 0,0% |
| abs. z roku 2023 | 60,0% | 60,0% | 0,0% |
| abs. z roku 2024 | 64,3% | 28,6% | 7,1% |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| jakakolwiek praca | 32,7% | 37,5% | 34,0% | 24,6% | 12,2% | 36,8% | 42,7% | 24,4% | 19,7% | 17,4% |
| umowa o pracę | 19,0% | 37,5% | 22,9% | 20,6% | 6,4% | 36,1% | 36,5% | 19,0% | 14,5% | 17,4% |
| samozatrudnienie | 7,1% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 5,3% | 0,0% |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 2 093 zł | 2 379 zł | 1 043 zł | 2 325 zł | 1 042 zł | 1 244 zł | 1 368 zł | 1 563 zł | 1 954 zł | 1 117 zł |
| w II roku | 3 528 zł | 2 718 zł | 3 546 zł | 1 536 zł | 2 647 zł | 1 741 zł | 1 891 zł | 1 818 zł | 1 574 zł | |
| w III roku | 4 262 zł | 5 820 zł | 2 881 zł | 2 424 zł | 3 207 zł | 2 757 zł | 2 114 zł | 1 593 zł | ||
| w IV roku | 7 159 zł | 4 368 zł | 4 588 zł | 3 237 zł | 3 327 zł | 2 809 zł | 1 833 zł | |||
| w V roku | 3 131 zł | 4 489 zł | 4 117 zł | 3 833 zł | 2 789 zł | 2 097 zł |
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 3 965 zł | 2 379 zł | 1 769 zł | 2 373 zł | 1 232 zł | 1 262 zł | 1 799 zł | 1 954 zł | 1 117 zł | |
| w II roku | 3 528 zł | 3 442 zł | 3 167 zł | 2 647 zł | 1 446 zł | 2 129 zł | 1 757 zł | 1 574 zł | ||
| w III roku | 4 293 zł | 5 068 zł | 3 336 zł | 2 630 zł | 2 905 zł | 2 489 zł | 2 034 zł | 1 572 zł | ||
| w IV roku | 6 483 zł | 4 592 zł | 4 323 zł | 3 412 zł | 3 217 zł | 2 968 zł | 2 043 zł | |||
| w V roku | 3 261 zł | 4 166 zł | 3 594 zł | 3 643 zł | 3 122 zł | 2 190 zł |
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| w I roku | 0,25 | 0,30 | 0,16 | 0,41 | 0,23 | 0,29 | 0,36 | 0,40 | 0,46 | 0,34 |
| w II roku | 0,37 | 0,36 | 0,56 | 0,30 | 0,58 | 0,40 | 0,45 | 0,44 | 0,41 | |
| w III roku | 0,53 | 0,82 | 0,49 | 0,49 | 0,65 | 0,65 | 0,52 | 0,41 | ||
| w IV roku | 0,88 | 0,62 | 0,80 | 0,64 | 0,76 | 0,66 | 0,45 | |||
| w V roku | 0,40 | 0,70 | 0,76 | 0,79 | 0,59 | 0,50 |